Deload: Ayakkabılar

Yıl başında aldığım karar 2017’nin deload yılı olması; yani hayatın bize yüklediği şeylerden arınma, hafifleme dönemi. Bu özellikle ağırlık çalışması yaparken kullandığım bir rutindi. Belirli bir ağırlıktan sonra limitler zorlanır, ertesi haftalarda ilerleyebilmek için ağırlıkları %10 azaltmak gerekir. Hem hayatımdaki eşyalar hem de işler, ilişkiler temelinde bir deload yılı yaparak, kendimi daha iyi tanımayı hedefliyorum. Deload tecrübelerimi de buradan paylaşıyorum.

İlki eşyalarla ilgili oldu. Ayakkabılarla. Geçende bir arkadaşımla konuşurken ne kadar fazla ayakkabım olabileceğinden biraz yakındım, kendisi “Mustafa, ben kadınım bana bu konu ile gelme” dedi. Galiba kadınların ayakkabılarla gerçekten yakın bir ilişkisi var. Ancak minimalizm zaten fazla ayakkabınız olamaz düsturu değil, olması gereken kadar olması kültürü.

Ayakkabı sayısı nasıl azaltılır?

O  yüzden ayakkabı seven birisinin istediği kadar ayakkabısı olabilir. Ancak benim durumumda dolabımdaki ayakkabılar, kullanmadıklarım özellikle beni rahatsız etmeye başladı.

Zaten işim gereği klasik ayakkabı giydiğim için önceliklendirme yapmam kolay oldu. Öte yandan spor ayakkabısı seviyorum. Çünkü haftanın en az 3 günü spor yapıyorum bazen daha da fazla oluyor, o yüzden tek bir ayakkabı yerine 2-3 çiftim olması benim için mantıklı bir sayı. Bir hesaplama yaptığımda 15 çift ayakkabım var. Bunların 3-4 tanesi iş için düzenli kullandığım  ayakkabılar. Öte yandan Converse, Adidas ve Nike’ın 3 casual modeli dışarıda giydiğim ayakkabılar. Zamanında aldığım ancak kullanmadığım 3 casual botum, 1 koşu ayakkabım var.

Bu ayakkabıları Marie Kondo usulü ile sadeleştirdiğimde 7 çift ayakkabım kaldı, ancak mevsimselliği de eklediğimde yaz mevsimi için ideal ve sevdiğim loafer’ımı ve de hem spor salonunda hem de dışarıda koşuda giymek üzere bir spor ayakkabıyı tutma kararı aldım. Bunlara ek olarak 1 tane de sandaletim var.

Daha fazla azaltabilmem mümkün mü elbette. Ancak hem hijyen hem de işlevsellik açısından bakıldığında bu ayakkabıların hepsinin ayrı ayrı bir işlevi var. Bu nedenle ulaşmak istediğim sadeliğe ulaştığıma inanıyorum. Belki ileride bu sayı azalabilir ancak klasik giyinmek zorunda olduğum için bu sayıyı azaltmak şimdilik zor gözüküyor.

Kullanılmayan Ayakkabılar Nasıl Değerlendirilir?

Daha önceki yazılarda bahsetmiştim. İkinci el ya da Türkiye’de fazla gelişmemiş olan bit pazarları kullanılmayan eşyaların değerlendirilmesi için ideal yerler. Bazı kişiler ayakkabı gibi ürünlerin ikinci el alınmasını hijyenik bulmasa da mağazada da alınan çoğu ürün denenmiş oluyor. Ve bazı ikinci el ürünler ilk sahipleri tarafından hiç kullanılmıyor. Çılgınca değil mi, ama eminim ki sizin de hayatınızda bir anda böyle bir ayakkabınız olmuştur. sahibinden.com gibi web platformları ise daha pratik bir alternatif. Ancak kişisel deneyimlerin, uygulama ekonomisinin düşük fiyatlı ürünlerde daha hızlı çalıştığı yönünde. O yüzden ayakkabı, giysi gibi ürünlerin modacruz ve letgo gibi platformlarda daha kolay gideceğini düşünüyorum. (modacruz kadınları hedef alsa da erkekler için de ürünler az da olsa bulunuyor)

shoes-planter-10-500x416

Ayrıca freecycle ve belediyelerin giysi kumbaraları diğer bir alternatif. Böylece kullanmadığınız ancak giyilebilir durumdaki ürünler ihtiyaç sahipleri ile hızlıca buluşuyor. Bazı DIY kişileri ise ayakkabıları saksı olarak kullanabiliyor.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir