Deload: İnternet

Çevrimdışı.png

Öncelikle anlatmak istediğim şeyi deneyimlemek için şu websitesine bir girin. Bir deney olarak yapılmış olsa da benim gibi dikkati dağınık birisi için gerçekleri yüzüme vuran bir websitesi. Hiç internet kullanım alışkanlığınız nasıl diye kendinize sordunuz mu? Ben mesela bir sayfada gezerken, ilginç bir şey görünce hemen sağ tıkla yeni bir sekmede açan ve tarayıcımda okumadığım ve okuyacağım dediğim onlarca makale olan bir internet kullancısıyım.

 

Teknolojinin bizim hayatımıza sürekli girme hakkını tanıdığımız günümüzde yaratıcı olmaktan ziyade bizi tüketici olmaya iten bu internet ve bildirim tecavüzü sorunsalına kimi online olmamızı önererek çözüm sunuyor kimisi bildirimleri kapatmamızı bize salık veriyor. Ama paylaştığım makalede de yazdığı üzere bildirimleri kapatmak dışsal bir çözüm sunuyor. Peki ya instagram’da kaç like aldığımız ya da trend konular nelerdir diye içimizden gelen o dürtü?

Bu dürtüye engel olmak için ne yapmamız gerekiyor. Yapmamız gereken fişi çekmek. Gerekirse o hesabımızı kısa bir süreliğine kapatmak. Aynı şeker bağımlılığı gibi, internet ya da sosyal medya bağımlılığı da 30 ila 40 gün arası bir detox ile durdurulabiliniyor.

Benim çok iyi hatırladığım bir örneğim var: Hiç unutmam, Radikal gazetesi yayındayken, internete ilk girdiğimde yokladığım ilk haber sitesi oydu. Hatta internet benim için Radikal, ekşisözlük ve 9to5mac başta olmak üzere belli başlı sitelerden oluşuyordu ve elim ister istemez, www.radikal.com.tr’ye gidiyordu. Site kapandıktan sonra birkaç gün devam eden bu otomatikleşmiş davranışım elbette yap-öğren ilişkisiyle son buldu.

Benzer şekilde çok fazla vakit harcatan instagram uygulamasını telefonumdan sildim. İlk günlerde toplu taşımada giderken, elim uygulamaya giderken, artık yap-öğren metoduyla yokluğuna alışıp, sürekli sosyal medya hesaplarımı kontrol etme hissini 1 aydan kısa bir sürede yendim.

Bazen fişi çekmek gerekiyor, o nedenle https://chris.bolin.co/offline/ adresindeki makale çok etkili bir mesaj içeriyor.

2 Comments

  1. Pingback: Akıllı Telefon Orucu – Minimallik

    1. Mustafa 26 Ekim 2017 at 05:26

      Yankı bulmasına sevindim. Gerçekten işe yarıyor. Seçici olmak lazım. 😉 iyi bak kendine

      Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir