Devam

Yeni yılın ilk haftası bitmek üzere. Yeni yılın gelişi bütün dünyada yeni başlangıçlar için kutlandı, bir çok insan da gerçekleştirmek üzere yeni yıl hedeflerini listeledi. Ancak her yüz kişiden sadece 8’i bu hedeflerini gerçekleştirebilecek. Bu oranı arttırmak için bir önceki yazımda  basit bir planla yeni yıl hedeflerini tutturmanın mümkün olduğundan bahsetmiştim. Net bir hedef, plan, motivasyon ve eylemle yeni bir yıla başlamak mümkün.

Örneğin günde en az 2 litre su içmek gibi. Hedefin net olması önemli, daha fazla spor değil de haftanın dört günü spora gideceğim gibi net bir plan iş görecektir.

Ancak yeni yıl hedeflerinde devamlılık her şeyden önce gelmektedir. Bu nedenle bir arkadaşınızla sözleşme yapmak ya da bir uygulamadan yararlanmak faydalı olacaktır.

Ben de uzun süredir kurtulamak istediğim bir alışkanlık için reddit’in Fapstronauts grubunu görmüştüm. Bu sub-reddit’in güzel özelliği, insanlar birbirlerine hesap verebilir oluyorlar. Hem de destek oluyorlar. Ben de nofap‘e katıldığımı buradan belirtip, yeni yıl hedefimi ve yeni yılın ilk haftası bitmeden anti-alışkanlığımı sizlerle paylaşıyorum. Sizin de kırmak istediğiniz alışkanlıkları öğrenmek isterim. Aşağıda paylaşabilirsiniz.

Alışkanlık geliştirebilmek için diğer bir uygulama da Streaks. Bu uygulamada hesap verebilirliğiniz kendinize oluyor ama devamlılık geliştirebilmek ve hayalini kurduğunuz o yıla ulaşmak için hesap veren bir bakış açısına sahip olmak şart.

Alışkanlıkları, anti-alışkanlıklara çevirmek, hayatımızdan görülmeyen fazlalıklardan kurtulmak ümidiyle.

Not: O %8 hakkındaki makaleyi de paylaşıyorum: http://www.forbes.com/sites/dandiamond/2013/01/01/just-8-of-people-achieve-their-new-years-resolutions-heres-how-they-did-it/

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir