Diyet

Minimal hayat tarzı ya da minimal yaşam için bahsedilen konuların başında sağlıklı yaşam geliyor. En nihayetinde elimizdekilerin kıymetini bilerek içinde bulunduğumuz andan en fazla keyfi almak ana hedefimiz.

Öte yandan elimizden gittikten sonra önemini anladığımız sağlık günlük hayatımızda o kadar da kafamızı meşgul etmiyor. Bu konuda “aman bir kere geldik hayata”cılar kendi haklı bakış açılarından baklavaları yerken, Canan Karatay gibi bir grup da sağlık için oldukça sıkı kurallar koyuyor.

Günlük hayatımızda yeterince fazla kural olması diyeti sıkıcı hale getiren nedenlerden birisi olabiliyor. Öyle ki yapılan araştırmalar yemek yemenin ilaç bağımlılığı gibi bir bağımlılık oluşturduğunu gösteriyor.

Ancak anti alışkanlıklar ile bunu da aşmak mümkün. Yeni Alışkanlıklar yazımda da belirttiğim gibi bir şeyin alışkanlığa dönüşmesi için tutarlılık ve hesap verebilirlik gerekiyor. Diyet alışkanlığı da bunun gibi. Sıkıcı ve katı değil, yaşam tarzına dönüştürülerek rahat ve eğlenceli olması esas.

Bir diyetisyen değilim ve öyle bir iddiam yok. Birkaç spor diyetisyeni ile çalışıp internette kurcaladığım bilgiler ışığında karşıma çıkan bir şeyi paylaşmak istiyorum sadece. Bu metodun adı intermittent fasting. Basit anlamda oruç. Şu adreste detaylı bilgi mevcut. İşin özünde ise ramazda olduğu gibi belirli bir aralıkta yemek yiyerek vücutta temizlenme sağlamak.

Peki neden IF’ten bahsettim. Çünkü hayatımız ilginç bir şekilde yemekle şekilleniyor. İhtiyacımız olduğu için değil vakti geldiği için yemek yiyoruz. Bir iş yerinde çalışan insanlar acıkmasalar bile öğle yemeği saati geldiği için yemek yiyor ve öğle yemeği saati dışında acıksa dahi iş yerleri bu esnekliği sağlamıyor çalışanına. Öte yandan atalarımız, saatlik yemek yemez, yemek bulunca ise o yemeğin tadını çıkarırdı. Biyolojik yapımıza oruç tutmak daha uygun olmakla birlikte gününüzü de basitleştiriyor. Yemek saati geldiği için değil acıktığınız için yiyorsunuz böylece.

Dediğim gibi işin uzmanı değilim ama kendimde faydalı gördüğüm iki noktayı paylaşmak istiyorum.

  • Bol bol su için,
  • Orucu hafif şekerli(portakallı su) bir şey ile açın,
  • Lifi tüketmiş olan bünyede sindirimi düzeltmek için salata ile devam edip,
  • Proteinli ve düşük glisemik endeksli karbonhidratlı yemek yiyin,
  • Yatmadan önce ek öğün yemek ve su için.

Her ne kadar ramazan tavsiyesi gibi de olsa, IF bir hayat tarzı olarak insana daha uygun gibi gözüküyor. Bünye ramazan öncesi oruç tutmaya hazırlancağı gibi günlük rutin de basitleşiyor. Denemeye değer. Ne demişler, her şeyin başı sağlık.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir