Diyetler Neden İşe Yaramaz?

Açık ofisler tam bir curcuna yeri. Çünkü şu aralar ofiste çok ilginç şeyler oluyor. Herkes diyette!

 

Diyete karşı değilim, hatta sağlıklı beslenmenin önemine oldukça inanıyorum. Ben diyette değilim, ama bana hangi yemek iyi gelir hangisi kötü gelir temel düzeyde farkındayım. Mümkün olduğunca işlenmemiş gıda tüketmeye çalışıyorum, bilinçli ve dışarıda az yemeye çalışıyorum. Öte yandan insanların nedenini ve niçinini bilmeden diyete girmesi zaten karmaşık hayatı daha da karmaşık eden bir rutinden başka bir şey değil. Bilinçli yapılmayan bir diyet başarısız olmaya mahkum. Hatta diyet kelimesi başlıbaşına yanlış. Motivasyon limitli bir şey ve gün içinde yaptığımız seçimler bu motivasyonu tüketiyor. Diyet gibi sürekli kısıtlayacı bir kavram bu motivasyonun hızla tükenmesine neden olacaktır. Sonuçta da diyetler başarısız olmaya mahkum oluyor.

Bir kişinin canı baklava çekiyor ama yiyemiyorsa bu ayrıca mutsuzluğun reçetesi. Mutsuz olunca da kendini yemeğe verebilir insan kendisini. Ya da bu hafta baklava hiç yemedim o zaman kendimi ödüllendirmeliyim mantığı da diyeti bitirebilir.  Diyet yaparken kaçınılması gereken birkaç tuzak var. Bunlardan bahsetmek istiyorum. Önceden de bahsettiğim gibi, başarılı bir diyet ancak bilinçli olmakla mümkün. 

Diyet Hataları

230 milyon Avrupalı bir yıl içerisinde şu ya da bu şekilde diyet yapıyor ancak sadece %1’i istedikleri sonucu alabiliyor. Kahvaltıyı atlamak, kalorileri içmek, öğünlerin miktarını az görmek, kendimizi sıkı bir diyet programına sokmak ve aslında istediğimiz şeyleri yememek için kendimizi zorlamak diyet bozan hareketler. 

Diyetteki bir insan zayıflamak istiyorsa, aldığı kalori miktarını azaltacağı için aç ve sinirli dolaşacaktır. İnsan vucudu da açlığı bir sinyal olarak alıp kıtlık mesajını yağ hücrelerine iletip yağ depolanmasını sağlayacaktır. O yüzden kilolardan ve yağlardan kurtulmak isteyen birisinin dikkat etmesi gereken şey aslında aç kalmamaktır. Sık sık yemek yenmesini öğütleyen öğüt buradan geliyor. Öte yandan kişinin istediği şeyleri neden istediğini bilmesi de gerek. Yani sabah kahvaltıda karbonhidrat ağırlıklı simit/çörek gibi kahvaltı yapılırsa kan şekeri bir anda tokluk hissi verecek ancak ilerleyen saatlerde bir anda çöküp büyük bir açlık yaratacaktır. İşte bundan korunmak adına yapılması gereken şey glisemik endeksi düşük olduğu söylenen gıdaların tüketilmesi. Yani bol lifli ve kan şekerini bir anda yükseltecek gıdalardan kaçınmak. Bunun için de hangi gıdanın bize iyi geldiğini ve hangisinin bizi hedeflerimize ulaştıracağını incelemek, farkında olup bilinçli yemek yemek gerekmektedir.

Bilinçli Yemek

İşte burada şöyle bir detay ortaya çıkıyor. Kilo almak ya da kilo vermek motivasyon işi olabilir ama işin temelinde bilim yatıyor ve insan vücudunun nasıl çalıştığını bilmezsek sağlıklı kilo vermek mümkün olmayabilir.

Örneğin, nytimes gazetesi Amerika’daki The Biggest Loser” adlı realite yarışmasında katılımcılara kısa süre içerisinde bir diyet uygulatıp hızla kilo vermelerini sağlayan program katılımcılarının 5-6 yıl sonra ilk kilolarına döndüklerini araştıran bir yazı hazırlamıştı. 

Bunun altında yatan bilimsel gerçeklik ise, insan vucudu fazla kilolardan kurtulduktan sonra alışmış olduğu kalori ihtiyacını diyet miktarından daha da azaltarak bazal metabolizma hızını yavaşlatıyor. Bu da diyette bile alınan kalori miktarının vucuda fazla gelmesi ile sonuçlanıp yağ birikimini sağlıyor. Evet 300 kilo olan bir insan için bu süreç belki 6 ay gibi kısa bir süre olmayacak ama sağlıklı ve yavaş verilen kiloların geri gelme olasılığı da daha düşük.

Ofisteki herkes diyet yapadursun, bilinçli yemek alışkanlığı uzun vadede diyetten daha sağlıklı ve yapılabilir olacaktır. Diyetin kısıtlı yapısına rağmen bir diyetisyen kontrolünde, size iyi gelen gıdalardan oluşan bir yaşam tarzı ve bilinçli yemek kültürü, dur yıl başı geldi kilo vereyim gazından çok daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sağlayacaktır.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir