Yolda Minimalizm

Bir haftalık Japonya gezimden sonra biriktirdiklerim var. Uzak bir ülke, ancak insanları oldukça saygılı. Ülke temiz ve her şey tıkır tıkır işliyor. Uzak bir ülkede 1 hafta geçirirken yanıma sırt çantası aldığımı söylediğimde insanlar şaşırıyor. Benim ise kafamda sorular var.

 

Yolculuk yaparken yanıma az eşya alıyorum ama minimalizmi nasıl seyahatin kendisinde minimalist miyim? Bunu tartışmak gerekiyor. Seyahatte aldığım eşyalara önem veriyorum ama kafada daha az soruyla seyahat etmek nasıl olabilir? Yani minimalist bir seyyah az eşyanın dışında nasıl hazırlanmalı?

Seyahatlerin 4 aşaması var.

Bunlar; hazırlık, varış, sonraki günler olarak belirtebiliriz ama bir de hazırlanmadan önce kültürel birikim çok önemli. Özellikle okuduğunuz bir roman ya da bir film karakterinin sizde bıraktığı bir izlenimi yaşamak zevkli olabilir.

Bu dört aşamanın benim için gezim boyunca en fazla keyif vereni de hazırlık öncesi biriktirdiklerimdi.

1. Kültürel Birikim

 

Örneğin Japon kültürüne aşina olmak bazı şeylere kolay adapte olmama sebep oldu. Ama hiç bilmeden gitseydim tuvalet başta olmak üzere, çiğ balık, selamlama kültür beni kültür şokuna uğratırdı yine de bilip gitmek bilmeden gitmekten daha eğlenceli oluyor.

2. Hazırlık

 

Hazırlık aşamasının çok uzun olması bilgi kirliliğine yol açıyor o yüzden mümkünse ilk gezi planı yapıldığında fazla bloglara kaybolmamak. Evet bloglar çok güzel bilgi kaynağı ama ilk kaynak olarak çok yanlı olabiliyorlar. O yüzden ilkin wikitravel gibi sitelere bakmak gerekiyor. Verdikleri önemli ve temel bilgilere ek olarak alternatif kaynak da veriyorlar. Wikitravel’a ek olarak Vikipedi gibi sayfalara bakmakta fayda var. Gazete ve dergilerin de içerdiği yapılacaklar listesi bilgilendirici oluyor. Ama benim favorim tripadvisor. Çok fazla bilgi olsa da gezilecek yerleri güzel listeliyor. Eğer gidilen yerin diline hakimseniz Foursquare gibi bir uygulama yerlisi gibi yaşamanıza olanak verecektir.

Artık bu kadar temel bilgi üzerine blogları okuyup haritalandırmak ve bu yerlere ulaşım nasıl sağlanır planlamak yapmak faydalı olacaktır. Özellikle kalınacak konumun yerini bilip gidilecek yerleri planlamak vakit kaybının önüne geçer. Böylece kısıtlı zamanım keyfine varılmış olursunuz. Seyahatinizde hedefiniz olması seyahatten alacağınız zevkin de bir nevi göstergesi olacaktır.

3. Varış

 

Bloglar ve kendi planımızdan sonra yolculuk ve seyahat başlıyor. Yolculuk sonunda ilk saatler bir adaptasyon süreci istiyor. Özellikle trafiğin farklı aktığı ya da insan ilişkilerinin tamamen farklı olduğu bir yerde bu kaybolma hissine kulak asın. Eğer uzun bir seyahat sonunda jet lag olduysanız oranın saatine ayak uydurmaya çalışın. Herkes uyuyorsa uyumaya çalışın.
Harita beceriniz güçlü ise ne güzel ama benim gibi kolay kaybolan birisi iseniz kaldığınız yeri ve merkezi yerleri aklınızda tutmaya çalışın. İşiniz sonradan çok kolaylaşacaktır.

Listenizdeki yerlerin ne kadarını ilk günde yapabilesiniz bir deneyin. Belki son günlerde sizi etkileyen deneyimleri tekrarlayabilirsiniz.

4.Gezi/Keşif

 

İlk anların ardından o bloglarda okuduğunuz şeyleri ya da filmlerde gördüğünüz şeylere bakın. Artık kaşif sizsiniz. Evet seyahat etmek pahalı bir şey ama katılan deneyimi düşünecek olursak güzel bir alışveriş. Son adımda anın tadını çıkarmak. Bütçenizi çok olmamak şartıyla esnetmek hatırlanacak sayısız deneyimler sağlayacaktır.

Yalnız seyahat etseniz bile bir seyahat arkadaşı bulmakta fayda var. Tinder gibi çöpçatanlık ya da Couchsurfing gibi seyahat uygulamaları size bu konuda yardımcı olacaktır. Bir bar ya da cafede de basit sorularla buzları kırıp insanlarla tanışabilirsiniz.

Ancak fazla insanla tanışmak, kendinizi ya da bütçenizi fazla zorlamak minimalist olmayan sonuçlar ve yersiz stres kaynakları doğurabilir. Bunun içinde yıllardır edindiğim bir düstur var: Eşyanın yarısı, paranın iki katı. Gezerken eşyanın yarısı, paranın iki katı düşünce yapıma bir de altın kural olarak hasta olmamaya dikkat et’i eklemek istiyorum.

Nerede okumuştum bilmiyorum ama şu söz beni çok etkilemişti: Ne öğrendiysem, yolculuklarımdan öğrendim. Ben de minimalizm yolculuğunda bu konu ile ilgili pratik yapma ve yeni şeyler öğrenmeyi en fazla yolculuklarımda ediniyorum. Sağlıcakla kalın.

2 Comments

  1. Mustafa 12 Aralık 2016 at 11:05

   Teşekkürler Ouz the Wanderer,

   Vakit ayırdığıp uğradığın için teşekkürler.

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir