Mükemmel Olmamayı Seçmek

Toplumda bir mükemmellik baskısı var değil mi? Yani bazen iyi eş olmak, iyi anne baba olmak ya da iyi çalışan olmak yetmiyor. Mükemmel olmak gerekiyor. Daha iyi bir eş daha iyi bir çalışan, mükemmel bilgisayar daha hızlı bir araba. Bir de mükemmeliyetçi oldukları için övünen insanlar var. Yanlış anlaşılmasın, ortalama ile yetinen bir insan değilim. Bazı durumlarda dikkatli olmak oldukça önemli ama hızlı alınması gereken kararlar da olabiliyor. Yine de mükemmel nedir diye kendimize hiç sorduk mu acaba?

Mükemmelin kelime anlamı aslında tamamlanmış demek. Sadece Türkçe’den değil de ingilizce’den de örnek vermek gerekirse perfect’in kelime kökü perficere. Yani bitirmek. Aslında ikisinin de kökenine baktığımızda bitmiş ve tamamlanmış anlamı geliyor. Peki mükemmel olmak demek bitmiş olmak demek değil mi?

Gerçekten bitmiş olmayı mı istiyoruz o zaman? Ben bitmemeyi tercih ediyorum ve hatalarım ve eksikliklerimle bütün olmanın daha önemli ve anlamlı olduğuna inanıyorum. Hatta mükemmellik baskısından kurtulduktan sonra gelen sade yaşama.

Evet, bu yazıda da bazı mükemmel olmayan yanlar var, blogum mükemmel değil ama eksik bir şey olmasa yazacak yeni şey olmazdı. Ne mutlu o zaman tamamlanmamışlıklara.

2 Comments

 1. arzu 14 Aralık 2017 at 13:07

  nasıl güzel, sade ,duru bi site, fotoğraflar şahane, okudukça okuyası geliyor insanın, vallahi içi açılıyor 🙂 sadeleşme çabası içindeyken , google minimallik araması sırasında, bi sürü sekmede açtığım yazılardan, sizin sayfanızı görünce diğerlerini bana kapattıran yazılardan sizinki 🙂 bi de zaten biraz da minimal bi hayatımın olduğunu keşfettim mutlu oldum. instagram dışında sosyal medya kullanmayan biri olarak , instagramınız olsaydı keşke dedim 🙂

  Reply
  1. Mustafa 27 Aralık 2017 at 21:22

   Faydalı bulmanıza çok sevindim. Özellikle bu yazıma benim de dönüp dönüp bakmam gerekiyor. Zira günlük hayatta hep kaçırdığımız bir şey, instagramda varım oradan da takip edebilirsiniz ama fazla paylaşım yapamıyorum şu aralar 😀 ilginiz için teşekkürler, güzel bir yıl dilerim.

   Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir