Nakit

Kasım ayında bir şey almama hedefim aslına bakacak olursak beklediğimden daha kötü geçti. Özellikle kredi kartından fazla alış veriş yapmışım. Bu aralık ayında ise farklı bir metod izledim. Aslına bakacak olursanız harcamama hedefi koymadım bu ay, geçen ay olduğu gibi. Tamamen doğal olarak gelişen ama beni oldukça şaşırtan bir deneyimimi paylaşacağım.

Kredi kartlarına karşı değilim, aslında karşıydım, ancak akıllı kullanıldığında hem internetten alışverişlerde hem de yurtdışı seyahatlerde çok işe yarıyor. Ancak günlük harcamalarımızda harcamayı kolaylaştıran bir araç da olabiliyor. Yine de yeni işimde başlayana kadar kredi kartı kullanmıyordum. Ancak iş yerinin çalıştığı banka kart verince ben de iade etmedim. Fakat geçtiğimiz ay koymuş olduğum hedeften fazla harcama yaptığımı görünce (mümkün olduğunca harcamalarımı kartla yapıyordum ki tüm harcamalarımın listesi tutulsun) kartımı bir kutunun içine attım.

Şöyle bir gelişme oldu:

Hiç ihtiyacım olmadan ya da elimde var ama daha pratik olduğuna inandığım bir ürün için harcama dürtüsü geldiğinde kartımın yanımda olmadığını fark ediyorum. Böylelikle mağazanın içine bile girmiyorum.

Her ne kadar minimalist olmaya çalışsam da bazen alışveriş yapma dürtüsü geliyor, hali hazırda kredi kartı ile ödemenin kolaylığını düşünecek olursak bu dürtü bir anda kontrol edilemez bir harcama sarmalının içine sürüklüyor. Geçtiğimiz ay istemli olarak yapmak istediğim bir şey satın almama challenge’ım bu ay kendiliğinden gerçekleşme yolunda ilerliyor.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir