Temizlik

 
Bu bloğa başladığımda öğrenmek istediğim iki şey vardı. İlki daha sade ama anlamlı bir yaşam tarzını benimsemek ve finansal okur yazar olmak. İkinci hedefe yetiştirilme tarzı olarak daha yakın da olsam içinde bulunduğumuz kültür ve yaşam tarzı ilkinin gerçekleşmesini zorlaştırıyor. Bir gün işe yarar ya da “aaa yenisi çıkmış” diye elimizin altında tuttuğumuz eşyalar gün sonunda bize sahip oluyor. Bu kısır döngü ve eşya birikiminden çıkabilmenin yolu farkındalık ve eylem demiştim. Ancak eylemlerin neler olduğunu bahsetmemiştim. Bence bu eylemlerin en önemlilerinden birinin temizlik olduğuna inanıyorum. Hatırlarsınız geçenlerde Konmari metodundan bahsetmiştim. Hala kitabı bitiremediğim için içerik üzerine detaylıca bahsetmeyeceğim ama temizlik ve sadelik paralel kavramlar. 

Ancak ben bir dez avantajla başlıyorum temizlik konusuna. Özellikle yurt hayatı yaşamış bekar bir erkek olarak pek düzenli olduğumu söyleyemem. Annemin “oğlum derli toplu ol” nasihatlerine karşın ben hep dağınık olmayı başardım. Hatta tanıdığım en dağınık insanlardan olabilirim. 

Ancak minimalizm yolunda yeni ve açıkçası bu kadar somut olacağını beklemediğim bir değişiklik beraberinde geldi. Temizlik alışkanlığı! Herhalde annem duysa gözleri yaşarır. İşin garibi ev temizliği inanılmaz eğlenceli gelmeye başladı ve her seferinde evden gereksiz eşya atmayı da başarıyorum bu şekilde. 

Konmari metodunun yazarı kitabında bize kimsenin temizlik yapmayı öğretmediğini söylüyor. Aslında haklı da kadın. Yer silmenin püf noktası nedir? Parke ıslak kalırsa ne olur? Banyo nasıl temizlenir? Deneme yanılma ile öğreniyoruz ama benim gördüğüm ve işe yaradığına inandığım bir yöntem var. 

O da öncelikle zemin temizliği için yerde herhangi bir eşyanın olmaması. Halı dahil. Hatta süpürme işlemine başlamadan halıyı evin içinde silkip tozun yatışmasını bekliyor öyle süpürüyorum (pencereler açık bu arada). 

Ekonomide pareto kavramı vardır belki duymuşsunuzdur. Temizlemeye ayırdığım vaktin %80’ini en fazla vakit geçirdiğim ve bence en fazla toz tutan yere ayırıyorum. Bu da genelde koridor, yatak odası, mutfak ve bilgisayarın oralar oluyor.   

Sonra silme işlemi benzer mantıkla yapılıp ıslak zemin temizliği yapıyorum. Bu süreçte gördüğüm her türlü çöp, atılacak eşyayı da bir torbaya koyup çöpe ya da geri dönüşüme atıyorum. 

Sonuç daha uzun süre temiz kalabilen, sade ve minimale yakın evler. 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir