Yeni Alışkanlık

Yaklaşık bir yıl önce yazdığı bir yazıda anti-alışkanlıklardan bahsetmiştim. Yani bir alışkanlığın yerine yenisini getirmek. Eğer bu alışkanlık da zıt yönde olursa sevmediğimiz o alışkanlık yerine sevdiğimiz daha pozitif alışkanlık gelecek.

İşte benim için bu yeni alışkanlık kahvaltı yapmak oldu. Aslında bu alışkanlık vardı. Ailesi 6’da kalkan birisi olarak, küçükken 7’de kahvaltı hazır olur, 7:45 gibi servise binerdim. Üniversite hayatımda bu alışkanlık kayboldu. Bu kayıba bir de kahvaltısızlık geldi. Zira 8:40’taki ya da 9:40’taki derse yetişmem için yataktan 10 dakika önce kalkmam yeterliydi. (Ah yurt hayatı)

Ancak yıllar içerisinde enerji düşüklüğü, kilo verme gibi problemler başlayınca yeterli kaloriyi alamadığımı fark ettim. Aile kahvaltısını tek kişi hazırlamam hem zahmetli hem masraflı olacağından ve de simitle öğün geçirmemek için hiç bir şey yemeden işe gider oldum. Bu sırada bulletproof kahvesi ile tanıştım(bullet proof coffee) Kahvenin içine tuzsuz tereyağı ve hindistan cevizi konuyor. Ancak enerji verse de açlık hissine çözüm olmadı.

Bana göre kahvaltı hızlı, pratik ve besleyici olmalıydı. Sporcu sitelerinde dolaşırken keşfettim fıstık ezmesini. Şu Amerikalıların bayıldığı şey. Sevdim. Ve 2. kahvaltı haftamda bir alışkanlık oturttuğumu söyleyebilirim.

2 diliminde 30 gram yağ, 16 gram protein ve 36 gram karbonhidrat var. Bu da yaklaşık 480 kalori ediyor. Güne güzel başlamak için besin değeri yüksek. Ekmeğe sürüp 2 dilimle öğlene kadar açlık hissimi yeniyorum. 2 dakikada besleyici bir kahvaltı ile güne merhaba diyebiliyorum artık.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir