Yeni Alışkanlıklar

Geçen hafta başında yeni hedefler getirebilmek için hesap verebilirliğin öneminden bahsetmiştim. Bunun nedeni yeni başlangıçlar yapmak için yıl başının ne kadar önemli olduğu ile ilgiliydi. Çünkü öncelikle kendimize hesap verdiğimizde hedefimize sadık kalabiliyoruz. Başka bir yazımda paylaştığım bir makalede yeni yıl hedefleri belirlemenin ideal zamanından bahsetmiştim ki bu hafta başı ya da yıl başı gibi zamanlar olmakta. Böylece insanlar yeni kararları verirken geçmişteki benliklerinden soyutlanmakta.

Ben de geçen haftaki doğum günümü fırsat bilerek alışkanlıklar listeme yeni bir şey ekledim. Belki çok basit gelecek ancak sabahları uyanır uyanmaz yüz yıkama alışkanlığı geliştiriyorum. Şimdilik iyi gidiyor 🙂 Başka bir hedefim ise minimalizm’i benimsemek. Aşağıdaki grafikte de 2016 yılından Amerikalıların ne gibi değişiklik görmek istediklerini görüyorsunuz.  (Haberin detayı bu linkte)

Grafik

Maddelere genel bir bakınca saklı bir minimalizm göze çarpıyor. Sonuçta minimalizm tanımı, bizim için anlamlı olan şeylere odaklanmakta. Yine aynı yazıda Streaks adlı bir uygulamadan bahsetmiştim. Normal bir not defterine ya da excel’e de yapılabilecek bir şey, ben gerçekten faydalı gördüğüm için uygulamayı kullanıyorum. Uygulama son bir hafta ve bir ayda yeni alışkanlığa ne kadar uyabildiğimizi gösteriyor. Böyle bir hesap verebilirlik uygulaması ile yüksek oran tutturabilmek için de bir motivasyon kaynağı sağlanıyor. Tabi uygulamaya bağımlı kalmamak gerek, insan beyni yeni alışkanlıklar yaparken muazzam bir özelliğini kullanıyor. Teknik olarak plastisite diye bilinen bir değişimle beynimizdeki sinir hücreleri yeni yollar inşa ediyor. Böylelikle yeni alışkanlıklar geliştiriyoruz. İster sigarayı bırakmak olsun ister yeni alışkanlıklar olsun, şimdi ilk adımı atmak sonrasında da hesap verebilir olmak gerek.

Günde 5.000 adım ile başladığım ve şu anda olan 6.000 adım hedefimde 12. gündeyim. Her gün hedefe bakmak oldukça eğlenceli ve değerli.

 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir