Yeniden Kullanım

Dünya için hepimiz bir şey yapabiliriz. 

Finansal farkındalığın farkına varmanın minimalizm için öneminden bahsetmiştim. Bir önceki yazıda da Robert Kiyosaki’nin vurgulamış olduğu varlık birikiminin ne kadar önemli olduğundan.
Birikim yapabilmenin birden fazla yolu var. Birikime yönelik en temel yaklaşım ise “önce kendine ödeme” yatıyor. Bu metot ile birikim yapmak otomatikleşmekte ve farkına varmadan biriken para (varlık) artmaktadır. Birikim yapmanın incelikler ayrı bir konu olmakla birlikte bu yazıda birikim yapabilmek adına harcamaların azaltılmasından bahsedeceğim.

Önceki yazıda da belirtildiği üzere bir ürün almanın alternatifleri günümüzde hiç olmadığı kadar fazla. DIY gibi daha ileri seviyelere gitmeden önce bir şeye ihtiyacımız olduğunda bakmamız gereken ilk yerden bahsedeceğim. Kendi dolabımız.
Minimalist yaşam tarzını benimsemeden önce aynı eşya dolabında olsa bile aynısını ya da çok benzerini alan insanlar çoğunlukta. Hatta bazı durumlarda fiyat etiketleri bile giysilerin üzerinde duruyor. Ben de bir keresinde aynı derginin aynı sayısını ay başında ve ortasında alıp okumadığımı da biliyorum. (Artık o günler geride kaldı diye umuyorum)
Benzer bir hatayı geçtiğimiz aylarda yaptım. Şu aralar takım elbise giymenin zorunluğu olduğu bir işte çalıştığımdan dolayı klasik ayakkabıya hem hijyen hem de giyim-kuşam için ihtiyacım vardı. Hali hazırda giydiğim 2 siyah deri ayakkabı vardı. 1 tanesi bir yıllık olsa da tabanı eskidiği ve kaydığı için değiştirmeyi düşündüm. Sonuçta indirimde bir ayakkabı aldım ama bunun bir hata olduğunu gördüm. Çünkü hayatımda hiç lostraya gitmemiştim ve aklıma da gelmemişti. Hatta lostranın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyordum. Lostraları internetten araştırıp eve yakın 1 tane buldum ve ayakkabımı götürdüm. Dersimi anlatınca tabanın plastik katlanacağını ve artık kalmayacağını, renginin sağlamlaşacağını ve hasar görmüş yerlerin sağlamlaşacağını belirtti.
Aradan geçen 2 gün sonra eski ayakkabımın gerçekten yeni gibi olduğunu gördüm. Fotoğrafta çok net çıkmasa da hem tabanı değişti hem de zayıf yerleri güçlendi. Bir de üzerine boya sürünce indirimde aldığım ayakkabının üçte biri fiyata ayakkabımın ömrü uzamış oldu. Bir daha yeni ayakkabıya ihtiyacım olduğunda hemen internette bakmak ya da mağaza dolaşmaktan önce yapacağım şey gardırobuma bakmak olacak.

Bir tane daha lifehack vermek istedim. Ayakkabının uzun ömürlü olması için bakım yapmak şart. Ancak ne kadar askım da yapsak günün büyük çoğunluğu ayağımda olan ayakkabı koku yapıyor. Deri ayakkabı kokusu için internette ayakkabının buzluğa atılması yöntemi var ama soğuk hava bakterileri geçici olarak donduruyor fakat sorun geçici çözülmüş oluyor. Ayakkabıda koku yapan şeyler bakteriler olmakla birlikte birkaç makyaj pamuğuna alkol sürüp bir gece beklettim. Sonrasında da kurutup ayakkabının içine kahve çekirdekleri koydum. Sonuçta ayakkabıdaki koku geçmiş oldu ve böylece eski ayakkabım hem sağlam hem de temiz oldu.

Yeşilist’in yeniden kullanma (repurpose) ile ilgili yazısını da paylaşıyorum.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir