Zaman

Bilge olanlar meşgul değildir ve meşgul olanlar bilge olamaz. Lin Yutang

Fark ettiniz mi ama artık telefon görüşmelerimizde nasılsın diye sorduğumuzda aldığımız cevap iyidir ne olsun yerini bu aralar yoğunuma bıraktı. Özellikle işte kime sorsam nasıl gidiyor dediğimde yoğunluk var diyor.

Ben de kronik yoğunlardandım. Belki de bazı işler, özü gereği yoğun olmayı gerektiriyor ama iş-özel hayat dengesini kuramamak biraz da kişinin elinde. Eskide bu dengeyi iş yönünde bozan birisi olarak kişilere zaman ayıramadığım günleri hatırlıyorum. Vakit nakit ise hepimiz fakiriz, çünkü sevdiklerimize ayıracak zaman bulamıyoruz. Bu durumda en çok ihmal ettiğimiz kişi de kendimiz olabiliyoruz. Yukarıdaki özlü söz oldukça doğru bu durum için. Meşgul kişi, kafasını işe ya da sorunlara odaklamış kişinin geniş düşünmesi oldukça zor.

Öte yandan sevdiklerimize bir günde fazladan ayıracağımız 20 dakikalık ek bir süre bizi mutlu etmeye yetiyor. Paranın herkese mutluluk garantisi yok ancak sevdiklerimizle fazladan yirmi dakika bizi mutlu bir insan yapabiliyor.

Bundan yıllar önce bir kitabın haberi vardı. Ölüm döşeğindeki hastalarla yapılan bir röportajda kişilerin yaşadığı en büyük pişmanlıklar sıralanmıştı.  “The Top Five Regrets of the Dying – A Life Transformed by the Dearly Departing” adlı kitabında ölüm yatağında insanların en çok pişmanlık duyduğu şeyin diğer insanlarla ilişkilerindeki ihmalkarlık olduğunu ileri sürdü.

Kronik olarak yoğun olmak bizi yorarken öte yandan sevdiklerimizi ihmal etmemize neden olabiliyor. Yoğunluğun kaynağına bakıp kendimizi bir değerlendirmek, iş-özel hayat dengesini kurmak için çabalamak ölüm döşeğine geldiğimizde belki büyük bir pişmanlıktan kurtaracak bizi.

 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir