Delilik ve Zenginlik

Ya zarf? Eski eşya demek istedim. Aman Allahım! Ya eşya bir gün delirirse? Oğuz Atay, Korkuyu Beklerken

Guernica by Picasso, Cargo Collective
Guernica by Picasso, Cargo Collective

Türkiyeli yazarlar arasında benim için çok önemli bir yeri olan Oğuz Atay’ın Ekim’in 12’sindeki doğum günü yaklaşırken, yapmış olduğum #465 deneyi tatile rağmen tüm hızla devam etmekte. Ancak araya giren kurban bayramı tatili nedeniyle şehir dışında olmam deneyi sekteye uğradı. Yine de şehir dışında geçirdiğim süre için eşyaları çıkartabildim.

Bu bayram tatili için ailemle, alzheimer olan ananemi ziyarete gittik. Kendisi üst kattaki bir akrabamızda kalıyor. Biz de ailemle bu ziyaretimizde onun evinde kaldık. Eve girer girmez, bir başkasının evinde o kişinin anılarını görüp, o anıların eşyanın sahibine bir anlam verememesi bir boşluk hissi uyandırdı bende. Zaten yazar Oğuz Atay da bu nedenle aklıma geldi.  Henüz yazarın karakterleri gibi “eşyayı suçlamaya” başlamasam da, eşyaya gereğinden fazla ve hatta delilik raddesinde önem verdiğimizi gördüm.

Öte yandan ananem ise babamı görüp ailesinin yanında olduğunu görünce, eşyayı yok sayıp, zenginsin pek dedi. Çünkü asıl zenginlik sevdiklerinle birlikte olmak onun için. Bu da ananemin bana bayram hediyesi oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s