Alışkanlıklar ve Anti-Alışkanlıklar

Minimalizm kolay değil. Aslında kolay olmadığını biliyordum. Zenhabits websitesinin kurucusu ve ilham kaynaklarımdan birisi olan Leo Babatua’nın yaklaşımında olduğu gibi minimalist hayat bir alışkanlık meselesi. Aslında daha iyi alışkanlıklar edinme işi.

Ancak hayatıma yeni alışkanlıklar edinmeden eski alışkanlıklardan kurtulmam gerektiğini biliyorum. Yani anti-alışkanlıklar (karşı alışkanlık)  Peki bu minimalizm yolculuğunda bu alışkanlıklar neler olabilir?

 • Kaytarma alışkanlığı
 • Geç yatma alışkanlığı
 • Kahvaltıyı atlama alışkanlığı
 • Dağınıklık
 • Okumama
 • Vakit öldürme
 • Bağımlılık

İşte bu genel başlıklardan gidersek bu alışkanlıkları, anti-alışkanlığa döndürürsek kişisel devrimimi daha hızlandırmış olacağım.

Ünlü siyasetçi Frank Underwood’un da dediği gibi “one bite at a time”

Konunun alışkanlığa gelmesinin iki nedeni var. İlki, 30 günlük challenge başarısız oldu. Bunun nedeni ise alışkanlık. İkinci sebep ise blog’a yazmama alışkanlığı. Ancak, hayatımızdaki kötü alışkanlıkları tersine çevirip anti-alışkanlıklar haline getirebiliriz. Minimalizm, anti-alışkanlıklar edinmenin özünde var.

Alışkanlıklar ve Anti-Alışkanlıklar” üzerine 3 yorum

 1. 465 challenge’ının başarısızlıkla sonuçlanmasına üzüldüm. Daha sıkı sarılabilirdin sanki? Minimalizm yokuşları olan bi yol. Yokuş görünce nefesimiz tıkacanacak mı?

  Beğen

  1. Esra desteğin için teşekkürler! Çok haklısın, ilk engelde vazgeçmemek gerekiyor. En başından beri bir yolculuk olduğuna inandığım bu süreçte hazırlık ve yol arkadaşları çok önemli ve motive ediyor. Gelecek denemem için motivasyon için teşekkürler.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s