Finansal Okuryazarlık 

Minimalistliğe başlamam bundan yaklaşık 4 yıl önce çalışmaya başladığım Paramı Yönetebiliyorum finansal okuryazarlık projesi ile başladı. Bu süreç içerisinde katılımcıların dikkatini istek ve ihtiyaç arasındaki farka çekerek bireyleri gelirden fazla harcamamaya yönlendirdik. 
Tabi üniversitede gördüğümü Yaşam Döngüsü Teorisi ve Tüketim Yayma (Consumption Smoothing) teorisi de aslında finansal okur yazarlığın ilk tohumları ancak farkındalık ile bilgili olmak arasında fark oluyor. 
Bu hafta yazı yazamamın nedeni Madrid’teki finansal okuryazarlık toplantısında olmamdan kaynaklanıyor. Ancak, finansal okur yazarlığın minimalistlikle çok yakın olduğunu Amerika’daki Gallup firmasının Annamaria Lusardi ile 148 ülkede yaptığı çalışma ile daha net gördüm. Yaptıkları çalışma, finansal refah çalışması ve paranın mutluluk getirip getiremediği ile ilgili. 
Cevap kısa ama aşikar. Evet, para mutluluğu satın alabiliyor. Ancak bir yere kadar tüketim çılgınlığında mutlu kalabilmenin sırrı da bilinçli bir tüketici olabilmek.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s