Değer

Finansal okuryazarlığın minimalistlik için önemli bir adım. Peki ama neden? Öncelikle, hala minimalist olmanın bir yolculuk olduğuna inanıyorum. En azından benim yaşam tarzım için daha radikal bir yoldan ziyade bu yol daha çok uyuyor. Öte yandan bir anda da minimalist olmak mümkün. Yine de sindirerek ve uzun vadeli olması adına adım adım ilerlemeyi düşünüyorum.
İlk adım olarak da finansal okur-yazar olarak başladım. Nedeni ise, içinde bulunduğumuz tüketim toplumunda bir farkındalık yaratmakla başladı. Öncelikle neden satın aldığımızı bilmediğimiz ürünler, neden para harcadığımızı bilmediğimiz firmalarca sürekli bir reklam/pazarlama bombardımanında bulunuyoruz. Bundan birkaç yıl önce dergi satın almaya başladığımda ilk başta fark etmemiştim ama içerikten çok sayfalarca reklam olabiliyor. Hatta öyle ki, bazı yazılarda bir ürünün hayatımızı nasıl daha iyi bir yer yapabileceğinden bahsediliyor. Daha çok ürün satın alarak nasıl daha rahat bir hayat yaşayabiliriz sorusunun cevabını daha fazla üründe arıyoruz. Galiba bu insanoğlunun doğasında olan bir şey. Buna karşı çıkmak ise birey için ilk başta sancılı ve ana akıma ters de gelse, daha az eşyayla daha huzurlu ve daha mutlu bir hayat da mümkün.

Peki finansal okuryazarlık minimalizmin neresinde? Finansal okuryazarlığın temelinde, gelir ve gider dengesi ve birikim yapabilmek yatıyor. Ancak bu dengenin de ötesinde, istek ve ihtiyaç ayrımı yatıyor. Basit bir şekilde, isteklerin neden istek, ihtiyaçların neden ihtiyaç olduğunu anlamak için de bireyin değer verdiği şeylerin bir sıralama yapması gerekiyor. Yanlış anlamaları önlemek adına elbet de geçirdiğimiz vaktin bir fiyat etiketi olması değil bu, sevdiğimiz birisiyle geçirilen zamanı tabi ki paha biçilemez ancak emeğin aldığımız ürünler için bir fiyat etiketi var. Bu yadsınamaz. Örneğin, maaşı aylık 1.200 TL olan birisi için günün değeri 60 TL, saatinin değeri 7.5 TL oluyor. Yani 75 liralık bir ayakkabının ederi aslında 10 saatlik emek. 10 saatlik özgürlük. Bir şey satın alırken sorulması gereken soru bu gerçekten benim 10 saatlik özgürlüğüme değer mi? İşte finansal okuryazarlığın ve minimalizmin temelinde yatan nokta da bu. Değer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s