İlerleme

Minimalizm yolculuğu sandığımdan da zorlu. Aslında kolay olacağını da ummuyordum ama alışkanlık yaratmak oldukça zahmetli bir. İlk adımı bakışaçısı ile kurmaya çalışıp sonra eşyanın konumunu değerlendirdim. Evdeki fazlalıklardan kurtulmak aslında kolay kısmıydı ancak yine de fazlasıyla eşya var atılacak.
Yeni yıl öncesi değerlendirme yapmak üzere düşünceler faydalı oluyor. Düşününce her şirket yıllık finansal tablolarını yayınlıyor, durum değerlendirmesi yapıyor. Biz bireyler olarak neden yapmayalım. Böylece zorlandım, alışkanlık gibi soyut kavramları somut bir temele oturtabiliriz. Örneğin, kıyafete ve eşyaya yaptığım harcamalarımı kıstığımı söylüyorum. Ne kadar doğru, bunu görmek için bir yıllık harcamalarıma bakmam gerekiyor.
Elbette bir yılda 814 liradan fazla harcadım. Bu liste içerisinde yemek, barınma, ulaşım, deneyim ve hediyeler yok. Kendim için yaptığım harcamaların bir listesine baktığımda harcamalarımın %22’si ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.
 
Kısacası harcamalarımızın 5’te 4’ü duygularımızla oluyor. Yalnızca ben demiyorum bunu:
Tüketim çılgınlığından kurtularak daha fazla daha iyidir inancından kurtulursak, köşede-dursun/bir gün işime yarar eşyalarını atarsak, minimalizm daha rahat bir yaşam tarzı olacaktır, örneğin elimdeki telefon ihtiyacımı görüyor. Ama şu da var: En son iPhone çok şık durmuyor mu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s