Almadı

1 Aralık 2014-1 Aralık 2015 arasında hiç bir şey satın almamaya karar verdim. Bu karara beni götüren sebep kendi bütçemle ilgili değil daha çok dünyayı nasıl tükettiğimizi görmek ve alışverişin arkasında yatan psikolojik tatminle ilgili.

Kendimi bazen alışveriş yaparak mutlu olan bir insan olarak görüyorum; fakat sadece alırken ve ondan sonraki birkaç saat içinde, sonrasında pişmanlık geliyor. Evim alıp da kullanmadığım şeyler dolu ( dolu derken kendime göre dolu). Bunun sebebinin mülkiyet arzusu olduğunu düşünüyorum, mülkiyet edinmek ise ölümlü olmakla başa çıkmanın yolu sanırım.

 

Bu yazıları yazan kişi Selma Hekim. Kendisini ilgiyle izlemeye başladım ve bu tarz blogları takip eden kişiyi de ayrıca takdir ettim. Türkiye’de minimalist insanlar var. Pek açığa çıkmamış ama sayıca gayet umut verici bir güruh olduğunu sezdim.

Bana ilham veren iki nokta var. İlki Selma sistematik bir çalışma yapmış. İlk kararı verdikten sonra hemen yola koyulmamış. Bir durum analizi yapıp eldekilerin listesini çıkarmış ve zaman aralığı koymuş. Ölçemediğin şeyi ölçemezsin düsturundan yola çıkarak sürekli rapor vermiş. Hatta en sonunda kendisine bir hesap vermiş. Hem de tüm bunları laf kalabalığına mahal vermeden gerçekleştirmiş.

Açıkçası Almadım blog’unu severek okudum ve macerasının bir yılla sınırlı olmadığı konusunda okuyucularına mesajlar veren Selma Hekim’in gelecek günlerdeki yazılarını da merakla bekliyorum.

Bu arada kendisine de bir teşekkürüm olacak: Özellikle yorumlardaki kişilerin paylaştığı bloglar çok değerli, bu fırsat ve ilham için Selma Hekim’e yani bir yıl boyunca bir şey almayan kadına teşekkür ediyorum. Gözüme çarpan blogları aşağıda bulabilirsiniz.

Selma Hekim’in blogunu şu linkten kurcalayabilirsiniz: http://almadim.blogspot.com.tr/

Diğerleri için:

DIY Blogu: http://griffelif.blogspot.com

Yeni birisi: http://alisverisdiyeti.blogspot.com.tr/

Bir minimalist daha: http://minimalistimben.blogspot.com.tr/

http://minimalistyasam.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s