InboxZero

Minimalist olmaya başlamadan önce belki de hayatıma ilk giren kavram e-postalarımla, inboxzero ile olmuştu. E-postayı hem iş için hem de  kişisel yazışmalarım için kullanıyorum. Eminim ki bir çoğunuz da öyle. Hatta bir iş halletmek istediğimizde ben ilgili kişiye mail attım cevap bekliyoruz diyoruz.

E-postaların bu kadar aktif kullanılmasının nedeni, işe yarıyor olmasıdır. Ancak şöyle bir gerçek var, e-posta kullanmayı kimse bize öğretmedi. İlkokulda iken kalem nasıl tutulur, resmi nasıl yazılır, dilekçe yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar bize öğretilirken, e-posta yazmanın incelikleri ve teknikleri üzerine bir öğrenim görmedik. Belki de böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Ama ortada bir sorun var. Sorunu aşağıdaki görselde paylaşıyorum.

Mail

Yukarıda görüldüğü gibi gelen mailler reklam (tüketim) amaçlı, gereksiz ve kafa karıştırıcı mailler. Hatta bana niye geldiğinden bile emin olmadığım karmaşık bir posta merkezi gibi bir dağınıklık hissi var.

Öte yandan bir de bunun arşivleme alışkanlığı. Bilgisayarımda kullandığım bir evrak büyük bir ihtimalle maille bana işlenmesi için gönderildi ve sonrasında işlenerek ilgili kişiye gönderildi. Kısacası gelen iş ve biten iş takibi için etkin bir depolama mekanizması gibi duruyor. Ama bu hatalı bir kullanım yöntemi. E-postalar, kişilerle iletişim kurmamızı sağlayan bir araç ancak arşiv olarak kullanılıyor. Bu da büyük bir karmaşa, veri güvenliği sorunu ve kafa karışıklığı getiriyor.

Peki bu soruna çözüm nedir? InboxZero. Yani posta kutusunda posta bırakmamak. İlk başta duyduğumda imkansız hatta “hadi oradan” dediğim bu alışkanlık şu anda anti-alışkanlık oldu.

Sonuç mu? Aşağıda.

InboxZero

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s