Yeni Yıl Hedefleri

Yeni bir hedef koymak ve yeni başlangıçlar yapmak için ayın ilk günü, pazartesi günleri ve yılbaşı insan psikolojisi için ideal bir zamanlama oluyor. Yeni yılın yaklaştığı bu günlerde hedef koymakla minimalizm arasındaki ilişkiyi biraz açıklamak istiyorum.

Öncelikle konu ile minimalistlik arasındaki ilişkiden önce naçizane insan psikolojisinden bahsetmek istiyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim ki bu konunun uzmanı değilim, sadece aşağıda da paylaştığım kaynaklardan elde ettiğim çıkarımları paylaşmak istiyorum.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, alışkanlıkları, özellikle kötü alışkanlıkları eskiyle bağdaştırıyoruz. Bu da şöyle ki, yeni birisi olarak bu eski alışkanlıklara dönmeyeceğiz. Kendi hayatımızda yapacağımız bu değişiklikler kendimizi geliştirebileceğiz. Peki diyetler neden başarısız oluyor? Çünkü süreçte ne yaptığımızı (diyet), nedenden (zayıflamak/sağlık) önde tutuyoruz. Bir işi niye yaptığımızı bilirsek yaptığımız şeyde daha motive oluyoruz. Ancak ne yaptığımıza odaklanırsak kısa sürede vazgeçebiliyoruz.

Peki neden pazartesi günleri ya da yeni yıl önemli? Çünkü, yukarıda da bahsedildiği gibi psikolojimiz alışkanlığı eski/kötü/güdük bizle bağdaştırıyor. Ve yeni yıl, yeni hafta ve yeni aylarda kendimizin de yeni olacağını umarak yenilikle bağdaştırıyor. Bu da hedefleri destekliyor. Peki minimalistlik ve yeni yıl hedefi arasındaki ilişki nedir?

Cevap çok basit, şu veya bu nedenden dolayı tüketim toplumunda yaşıyoruz. Bu da bizim alışkanlığımız. Almadım bloğunda olduğu gibi, yeni bir başlangıçla tüketim alışkanlığımızdan tüketmeme alışkanlığına geçebiliriz. Bir yolculuk diye tanımladığım minimalizm, hayatımızdaki fazlalığı azaltarak değer verdiğimiz şeye odaklanmamızı sağlıyor.

Örneğin, daha uzun ve sağlıklı yaşamak için spor yapmak, finansal olarak özgür olmak için tüketimi azaltmak ya da farkındalığımızı arttırmak için yogaya başlamak. Liste uzadıkça uzuyor ama kısacası hedef, plan, motivasyon ve eylemle yeni bir yıla başlamak mümkün.

Sizin yeni yıl hedefiniz ne olacak? Ne olursa olsun, mutlu yıllar olsun.

Pazartesi günü sendromu hakkında

Neden ile başla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s