Biriktirme

Blog yazmanın en güzel yanı okumak. Gerçekten teknoloji hayatımıza bu kadar entegre olduktan sonra okuma alışkanlığımız değişti. Elimde bir istatistik yok ama çevreme baktığımda okumaktan ziyade medya tüketiyoruz. Ancak blog yazıları yazarken yazmak istediğim konu ile ilgili hem kendi bildiklerimi hem de başkalarının fikirlerini birleştirmeye çalışıyorum. Bu süreçte de çok kaliteli yazılar bulabiliyorum ve karşıma çıktıkça da sizlerle paylaşıyorum.

Bugünkü konum aslında diğer yazılarımda da bahsettiğim bir şey ile alakalı. Ancak bu sefer kendimle de biraz çelişmek istedim. Şöyle ki, birikim yapabilen bir toplum değiliz. Bunu ben değil TÜİK söylüyor. Ülkemizde birikim oranları oldukça düşük %10’lar civarında. Bu sorunsalı kariyerim boyunca gözlemledim.

Ben finansal okuryazarlık eğitimlerinde edindiğim bilgiler ve kişisel tecrübelerimle birikim yapabildiğime inanıyorum. Şu blog’ta da uygulamış olduğum tekniklerin büyük bir kısmı yazıyor. Birikim yapmak isteyenler için güzel bir yaşanmış kaynak. Ancak Al Jazeera’da okuduğum bir makale kafamda bir lamba yaktı. Yazıda geçen ifade şuydu: “Bizim yaşamak değil, biriktirmek hastalığımız var. Para, şöhret biriktiremeyenler takipçi biriktiriyor.”

Aslında biriktirme hastalığı sadece Türkiye’deki bireylerin değil, dünyadaki tüketicilerin bir çoğunda olan bir şey. Çeliştiğim nokta da burada oluyor. Sosyal medyada arkadaş ve beğeni, bir gün işe yarar diye eşya ve döklüntü, sonradan okunur diye kitap biriktiriyoruz. Biriktirmeye de inat ediyoruz sanki. Gözden kaçırdığımı şey, bizim için anlamlı olan şeyleri biriktirmek olmalı. Her şeyi, her zaman biriktirmek değil!

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s