Dünya Minimalizm Günü Teklifi

Bugün 29 Şubat 2016. Kısacası artık bir yılın artık olan o günü. Minimal olma yolculuğunda fazlalıkların bazen anlamlı olduğunu gösteren güzel bir an. Eğer yapacak bir gücüm olsaydı 29 Şubat’ı Dünya Minimalizm Günü ilan ederdim. Fazlıkların bizim için anlamlı ve zaman kadar değerli olduğunu gösteriyor.

Her günün her anını sevdiklerimizle geçirmemiz mümkün olmasa da yaşamımızı anlamlı kılabilmek adına bizim için önemli olanı anlamamız ve sadeleşmeye gideceksek ilk adımı o anlam çevresinde yaşamamız kıymetli bir yaklaşım.

Dört yılda bir gelse de her günü bu doğrultuda yaşayarak kendimize bizim için neyin önemli olduğunu soralım. Hatta belki de kimsenin kendine sormadığı şu soruyu soralım: Bugün nasılım? Gerçekten ne hissediyorum? Kişisel farkındalığa varmamız adına güzel bir adım.

Yine bir uygulamadan bahsedeceğim bu konuyla ilgili olarak. Headspace adı verilen bir akıllı telefon uygulaması kişisel farkındalığımızı arttırarak, kendimiz ve çevremiz ile olan ilişkilerimize odaklanıyor. Gerçekten de günümüzde kendimizi ne kadar dinliyoruz? Kişisel cevabım pek çok değil, peki dinlemeye başladığımdan bu yana ne değişti. Çok şey diyemiycem ama bir şeyi neden yaptığım, hangi motivasyonla yaptığımı anlıyorum. Hoşuma gitmeyen ama yaptığım şeyleri keşfedip, onların hayatımda neden olmasına izin verdiğimi, ilerleyen zamanlarda da izin vermeli miyim yoksa çıkarmalı mıyım onları hayatımdan sorusunu sorabildim.

Bu süreçte şunu fark ettim: 6 çocuklu birisi minimalist olabildiği gibi, evlenme arefesinde maaşlı çalışan ve İstanbul gibi bir şehirde (bugün işten eve gelişim 2.5 saat oldu iptal olan vapurlar sayesinde) yaşayan birisi bile minimalizi uygulayabiliyor. Çünkü minimalizme giden yol eşyada değil kendi zihnimizden geçiyor.

Nice 29 Şubat’lara

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s