Trump Bizi Zengin Yapmak İstiyor

Kiyosaki, Rich Dad Poor Dad adlı kitabında 9-5 (Türkiye için 9-6) işlerden uzak durup kendi gelir akışını sağlayan işlere sahip olmamızı söylüyor. Bunun da nedeni, varlık biriktirip borçlardan uzak durmamız mantığı. Bir minimalist ya da minimalizm yolunda bir kişi olarak önem verdiğimiz şeylere odaklanmamız gerekiyor. Kiyosaki de buna odaklanmış. Zaten kitabın adından da belli, Zengin Baba, Fakir Baba. Ben Coco Chanel’in hayatta en güzel şeyler bedavadır düsturu ile Kiyosaki’nin karışımına inanıyorum. Elbette sağlık, aşk, mutluluk, kitap okuma, parkta bir yürüyüş yapma. İşleri karmaşıklaştıran bizleriz.

 Bu blog’ta Coco Chanelvari fikirlere daha fazla yer veriyorum ama finansal bilincin minimalizme giden bir yol olduğunu da belirttiğimden Kiyosaki’nin varlık mesajını inceleyelim.

Peki varlık nedir? Varlık kelime anlamı olarak Var olma durumu, mevcudiyet anlamına gelse de sözlükte diğer anlamlarından bir tanesi de ekonomik anlam olmaktadır. Robert Kiyosaki ( kendisi Trump ile Sizi Zengin Yapmak İstiyoruz kitabının yazarı) varlıkları işimiz olmadan hayatta kalabileceğimiz süre olarak tanımlamış ve varlıklı geleceğe giden yolun varlık biriktirmekten geçtiğini söylemiştir. Peki varlığı yükümlülüktün ayıran şey nedir?

Varlık gelir hanemize artı getiren finansal hareketler iken yükümlülükler cebimizden para eksilten masraflardır. Maalesef, maaşlı çalışan kişinin hedefi ayı kapatmak ve satın aldıklarıyla hayali bir zenginlik yaşanmaktır. Zenginlik (varlıklı olma durumu) kavramına ben kendi bakıl açımı getirmek istiyorum. Bir insan 100.000₺ ile zengin olduğunu hissedebilir. Kimi de milyonları yeterli bulmaz. Maddi zenginlik elimizdeki kaynakları tüketmeden hayatta ne kadar kalabileceğimiz olarak görülebilir. Kısacası bir birey birikimleriyle aktif bir geliri olmadan 3 ay yaşayabiliyorsa 3 aylık varlığı vardır. Zenginlik eğer hayatta kalmanın maddi yükümlülüğünden emek göstermeden uzun süreli yararlanmaksa kişinin büyük bir varlığa sahip olması gerekmektedir. Peki bu varlık birikimi nasıl yapılır? Bunun için de denklemin diğer tarafındaki yükümlülüklere bakmak gerek.

 Concious spendingten bahsederken de aslında aldıklarımız bir varlık değil yükümlülük. Yani aldığımız tv elektrik harcamakla birlikte masraf olurken dolabınızdaki kıyafetler de depo gideri ve kira gibi fiziksel giderler olmakla birlikte beynimizde de dağınıklık yaratmakta sonuçta stres ortaya çıkarmaktadır.  Peki varlıkları maksimize yükümlülükler nasıl minimize edilir. Basit bir şekilde açıklayayım.
  • En önemli kural kazandığımızdan çok harcamamak,
  • İstek ve ihtiyaçları göz edip pasar araştırması yapmak,
  • Eğer kendin yap ile çözülen bir şeyse kendin yapmak (maker akımı ve (kendin yap) diy),
  • Alınacak şeyin kaliteden ödün vermeden muadilini bulmaya çalışmak,
  • Sharging economyden temin edilebilen bir şeyse alternatif bulmak,
  • Aldığınız ürünleri alırken gizli masrafları da hesaplamak,
  • Bu adımlar hem stres maliyetlerini azaltırken hem de gizli ama sürekli maliyetleri de ortadan kaldıracaktır.
 Peki varlıklar denklemin neresinde? Zenginliği maddi anlamda varlıklar ararsak gelir getiren yatırımlar hem paramızı enflasyona karşı koruyacak hem de bize ek kazanç sağlayacaktır.

Ancak yine de zenginliğin varlıklardan değil tecrübelerden oluşturan bireyler için Coco Chanel’in sözleri kulağa küpe olsun.

Trump Bizi Zengin Yapmak İstiyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s