Teknolojik Dağınıklık

Bir yanda Sapiens isimli bir kitap okurken hayatımızın aslında büyük bir kısmının olmayan soyut kavramlara dayanması diğer yandan da eşya bombardımanı. İkisi arasında da kafası karışmış birey var. Günlük hayatımızda gereksiz eşyaları atabiliyoruz ama teknolojik dağınıklığa nasıl çözüm getirebiliriz? Kafamınız bir köşesindeki endişelerden nasıl kurtuluruz?

Her şeyde olduğu gibi bu iş için de neden diye sorarak başlamakta fayda var. Neden teknolojiyi bu kadar çok kullanıyoruz? Neden selfie (Selfie çılgınlığı için Ellen DeGeneres’a teşekkürler)
çekiyoruz? Bu soruya vereceğimiz cevap önemli. Çünkü teknolojiye olan bakış açımızı belirleyebiliyoruz. Öyle ki, bir bilgisayarla siber suç işlenebileceği gibi, bir sanat eseri film düzenlenebilir. Aynı şekilde, parlayan ekranda Kapadokya’nın panoramik bir fotografını çekebilirken Facebook’ta arkadaşlarımızın sayfasına bakıp bizim olmayan bir hayatı kıskanabiliriz. Sonuç facebook mutsuz ediyor.

Yıllardır facebook’u oldukça az kullanıyorum ve mesajlar biriktikçe cevap yazmaya çalışıyorum. Çünkü benim için o profil sayfası bir şey ifade etmiyor ancak kimileri için kimin kimle ne yaptığı oldukça önemli. Neden teknoloji kullanıyoruz, üzülmek için mi? Neden sosyal medya hesabımız var, başkalarıyla kıyas yapmak için mi? Bu neden sorusu teknolojik anlamda dağınıklığı azaltmak için iyi bir adım.

Teknoloji bir yandan minimalizmi oldukça kolaylaştırıyor. Öyle ki teknoloji sayesinde önceden sahip olmamızı gerektiren bir çok ürün tek bir üründe olabiliyor. Ancak fotograf çekmeyi seviyorsanız yani hayatınızda fotograf çekmek önemli ise akıllı telefonun yanında fotograf makinesi olması gayet normal. Yani teknolojiye de neden ile başlamak gerekiyor. İşin tutku ve mutluluk boyutu önemli sonuçta.

Öte yandan e-posta trafiği, sosyal medya hesaplarının yönetimi, kimlik bilgilerinin gizliliği gibi günlük hayatımızda kafamızı karıştıran onlarca şeyden kurtulmak için de neden oldukça önemli. Neden? Bu elektronik veri yığını beni mutlu ediyor mu?

Minimalizmi bir yolculuk olarak tanımlamamın altında yatan en büyük neden minimalizm sürekli bir değerlendirme süreci gerektirmesi. Kısacası elektronik araçlar adı üstünde bir araç. Size mutluluk  veren ve anlam katan şeylerle birlikte bakmakta, fazlayı da hayatımızdan çıkarmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s