10.000

27.ci yaşın anlamı var. Kurt Cobain, Amy Winehouse (club 27) gibi kişilerin öldüğü ortak yaş olmanın dışında farklı bir anlama sahip. Ajda Pekkan her yaşın ayrı güzelliği var dese de 27 yaşta gizli olan şey 10.000’inci günde gizli. Öyle ki hayatımızın 4-22 yaş arasını aktif olarak okulda geçiriyoruz. Bazılarımız hala sınavlara giriyor. Yine de bu yaş tam yetişkinliğe ulaşılan yaş. (Dünyanın bazı yerlerinde ortalama ömür 40 yılken yetişkinliğe başlama yaşı 12 de olsa içinde bulunduğumuz yarım küre için böyle varsayabiliriz) Öyle ki ortalama bir birey 3 kez on bininci gününü görüyor. İlki 27’ye gelen büyüme, ikincisi 54’e denk düşen yetişkinlik sonuncusu da bilgelik(!) devri. 

Bu günün farkına vardığım 9.603’ü günümde kendime bir söz vermiştim. Normal bir günden farklı olacaktı benim için. İlk bakışta 10.000inci günüm diğer günlerden farklı olur diye umut ederken aslında 9.999’dan pek de farklı değil gibi gözükse de hem kendimi şımartacak birkaç anlamlı faaliyet yaptım hem de yeni temel başlangıçlar yapmam oldu. 

Görünüşte aynı olan 10.000’inci gün gelecek günlere hazırlık oldu.  Uzun süredir yapmak istediğim alışkanlıklar ve yeni alışkanlıklar için milat oldu bugün. İçimize dönemediğimiz ve kendi sesimizi dinleyemediğimiz bu zamanlarda böyle günleri bahane ederek iç sesi dinlemekte ve o sesin yap dediğini yapmakta fayda var. 

Bu fikri paylaştığım insanlar pek dikkate almasalar da 10.000’inci gün bir mihenk taşı, bir birey için dönüm noktası ve farkında olmaya değer bir gün. Kutlama olmasa da farkındalık ana kelime burada. Kendin olma farkındalığı. Zaten böyle günler önemli olmasaydı Nick Cave film çeker miydi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s