Latte Etkisi

Kahve alışkanlığınızı değiştirerek emekliliğinize milyoner olarak girebilirsiniz. Peki yapan var mı? Yapmamız lazım mı?

David Bach’a göre Latte Etkisi, gün içerisinde farkına bile varmadığımız ufak harcamaların aslında büyük meblağlar olması üzerine kurulu. Özellikle birikim yapamadığını söyleyen kişiler için bu harcanan paraların biriktirilerek yatırıma yönlendirilmesi ile uzun vadede yaklaşık bir milyonluk birikim elde etmek mümkün. Kendi gözünüzle görmeniz için linki paylaşıyorum.

 http://financialmentor.com/calculator/latte-factor-calculator

Latte Etkisi

David Bach bu yöntemle zengin olunacağınan bahsediyor. Gerçekten de finansal okuryazarlıkta önemli noktalardan birisi istek ihtiyaç kavramını netleştirmek. Minimalizm de istek ve ihtiyaçların belirlenmesiyle alakalı ancak Starbucks kahvesi eğer kişiye mutluluk veriyorsa bunun kaldırılması ne kadar doğru?

Ben finansal okuryazarlık eğitimlerimde çay aralarında sigara içen katılımcılara içtikleri sigaranın yıllık maliyetini soruyordum. Sağlık maliyeti bir yana günde bir paket tüketen birisi yıla 3.650TL, 30 yılda da faizsiz yani birikime yönlendirilmemiş 109.500TL harcıyor.

Bu yatırıma yönlendirilmeden paradan bahsetmek için oldukça etkileyici bir hesap olsa da eğer sigara içmek ya da Starbucks’tan bir cafe latte içmek sizi mutlu ediyorsa o zaman anlık mutluluk ve gelecekteki finansal özgürlük için bir denge kurmak lazım. Latte etkisine katılıyorum ancak bireyi mutlu eden bazı alışkanlıkların yapılmasından yanayım. İşte bu nedenle her gün olmasa da gün içerisinde yaptığımız finansal kaçamakların toptan kaldırılmasının mutsuzluk getireceğine inanıyorum.

Ayrıca Latte etkisi paranın biriktirilmesi için biriktirilmesini savunuyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki hedefli birikim yapmak birikimi hem yapılabilir gösteriyor hem de uzun soluklu kılıyor. Bireysel Emeklilik Sistemine ek olarak kendi birikim hesaplarınızı yapabilirsiniz. Ve cafe Latte ya da sigaraya harcanacak parayı bu amaçlı hesaplara atabilirsiniz. (Örneğin Küba Gezisi Fonu)

Kısacası günlük kahve içmek sizi mutlu ediyorsa bırakın için, minimalizm insanı kısıtlamamlı aksine özgür kılmalı. Günlük kahvenizden fedakarlık edeceğiniz bir amacınız varsa da o hedef uğruna harcamalarınızda kısıtlamaya gidin ancak ikisini de yaparken keyif alın.

Latte Etkisi” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Dolar – Minimallik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s