Bireysel Emeklilik Sistemi

Para kolay kazanılmıyor ancak kolay harcanıyor. Hatta kazıklandığımız ya da pazarlama tuzaklarına düştüğümüz çok. Bugünlerde hükümet bireysel emeklilik sisteminin zorunlu katılımından bahsediyor. Açıkçası birikim yapamayan toplumlarda işe yarayan bir sistem. Çünkü gelir ele geçerse harcanıyor. Bu nedenle kulağa ters de gelse gelirin %3’ü azalacak ifadeleri negatif bir algıdan ziyade olumlu.

Birincisi o para kaybolmuyor, zaten senin paran. İkincisi, sermaye piyasalarında değerlenme ihtimali var. En azından enflasyon denen paranın zaman içinde değer kaybını önlenir. Zaten para nakit ya da hesabında olursa harcanacak. En son olarak da birikimlerin toplu artması yatırıma dönüşmesi adına önemli. Özellikle gençlerin sistemde durması oldukça önemli, harcanacak para cepte duracak böylelikle.

Ekonomist gibi ahkam kesmek istemem, zira az tüketimle mutlu olunabiliyor, ancak tüketimin azalığı ekonomilerde de işsizlik olabilir. O yüzden zorunlu minimalizm değil, bir seçim olarak bakmak gerek. Minimal yaşam tarzı bir seçim meselesi.
Konuyla ilgili Sholomo Benartzi’nin TED videosu: https://www.ted.com/talks/shlomo_benartzi_saving_more_tomorrow

Haberlerde de geçtiği üzere artık bireysel emeklilik sistemi zorunlu. Şimdiye kadar gönüllü işleyen sistemde zorunluluğun getirilmesi durumu söz konusu. 45 yaşının altındakiler için zorunlu bireysel emeklilik sistemi Sholomo’nun videosunda görüldüğü üzere faydalı bir sistem. %25 devlet katkısı zaten herhangi bir getirin ortalamasını geçiyor, bir de üzerine birikim alışkanlığı getiriyor. Hatta otomatik olarak maaştan kesileceği için başarılı bir model olacağa benziyor. Burada dikkatli olunması gereken şey, gelirimiz aynı kalsa da birikim yapıldığı için harcamaların ona göre ayarlanması.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s