İlerleme Raporu 2

Kasım ayı ABD seçimleri yaklaşırken iki aday ilk kez birlikte televizyona çıkıp tartışacaklar. Bu demokratik uygulamada Trump ve Clinton karşı karşıya gelirken gündem siyasetçilerin doğrulukla imtihanı olarak da nitelendiriliyor. Özellikle bu alanda nam salmış bir siyasetçi (iş adamı) olan Trump için nasıl sonuçlanacak zaman gösterecek.

Dürüstlüğün bir erdem olduğu ve mümkün olduğunca dürüst olma dersi vermeyeceğim. Böyle bir misyonum ya da yetkinliğim yok. Yalansız bir hayatın zihni daha az meşgul edip iç huzuru sağlayacağı aşikar ama derdim bu değil. Başkasına karşı dürüst olup olmamak kişinin bireysel ahlakı olabilir ancak kişinin kendine karşı dürüst olması oldukça önemli.

Bu konuda da ilerleme raporlarımın ikincisini hazırlama gereği duydum. Böylece hem kendime karşı dürüst olacağım hem de size karşı. Ancak şunu baştan belirteyim, hiç bir şey almadığım bir yıl ya da gereksiz bir harcama yaptığımı iddia edeceğim bir rapor değil. Aksine, bir önceki rapora kıyasla daha fazla harcama yaptığım bir dönemdi bu. Ancak harcamalarımı madde üzerine değil deneyim üzerine kurdum. Şöyle ki:

2.PNG

Gözden kaçırdığım harcamalarım illaki olmuştur, sağlık, yemek (dışarıda) ve ayakkabı (130TL) vb ancak büyük harcamalarımın deneyimler üzerine kurulu olduğunu fark ettim. Öyle ki, yeni insanlar ve kültürlerle tanışıp, hayatımda ilk kez at binip, tütün tarlalarını gördüm. Dahası Roma’yı ziyaret edip Fontana di Trevi çeşmesine bozuk paramı attım. Ardından Napoli’de pizza ve İspanyol Merdivenlerinin orada gelato yedim.

Satın aldıklarımızın etkisi gelip geçici. Ancak deneyimler oldukça kalıcı mutluluk sağlıyor. https://brightside.me/inspiration-psychology/it-turns-out-that-traveling-makes-us-far-happier-than-any-material-wealth-ever-does-221755/

İlerleme raporu olarak sözün özü: Harcamalarım artsa da ürünlere değil, deneyimlere daha fazla para harcadığımı ve daha fazla mutlu olduğumu fark ettim. Dürüst olmak gerekirse işte bu benim için minimalizm.

İlerleme Raporu 2” üzerine 2 yorum

  1. Teşekkürler Pelin, daha profesyonel olabilir, takipçilerden gelen yorumlar oldukça değerli. Senin blogun da çok güzel. Yurtdışında mı yaşıyorsun?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s