Ne kadar az, o kadar çok

Evde farkında olmadan aynı eşyalardan birden fazla olabiliyor. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerle bu “kaza” alışverişlerin, “etiketi üzerinden çıkarılmamış” kıyafetlerin, aynı gömleğin aynısın gardrobumuzda yer kapladığını görüyoruz. Asıl zenginliğin ne kadar az eşyaya ihtiyaç duyduğun olduğunu anladığım zaman bir internet alışveriş sitesinde “VIP” müşteri olduğum zaman aynı günde denk geliyordu. Bu küçük tesadüf sırasında müşteri hizmetlerini aradım ve bir müşterinin VIP olması için ne yapması gerektiğini sordum. Telefondaki müşteri temsilcisi bir yıl içerisinde 1.000TL’lik online alışveriş yapan müşterilerin “özel müşteri” statüsü kazandığından bahsetti. Ne özeli ya! Ben artık müşteri falan olmak istemiyordum!

Elbette online alışverişin faydası çok. Bazı ürünler ucuza almak hatta ülkede olmayan ürünleri yurtdışından almak gibi avantajları var. Ancak bir yılda 1.000TL ve üzeri işlem hacmine ulaşmış olmak ve benzer ürünleri ikişer ikişer almak benim için uyanma çağrısı oldu. Şimdi internetten alış verişin tam zıttındayım. İnternette satıcıyım! Evdeki fazla eşyaları satabilmek gerçekten bir sanat. Bazı eşyaları ise tanıdığa bedava vermek ya da bağışlamak diğer alternatif. Şu anda evdeki oturma grubunu dekopasaj.com (şimdilik sadece Istanbul içi çalışıyor) bir müşteriye sattım. Etiket fiyatının yarısı da olsa daha iyi bir fiyata satabilir miydim bilmiyorum. Bir kere evde fazlalık olacaktı. Şu anda bu fazlalıktan kurtuldum ve ufak da olsa bir miktar para elime geçecek.

Mobilya ürünleri için sahibinden.com, letgo uygulaması ve Istanbul için dekopasaj.com oldukça faydalı bulduğum ürünler. Psikolojik olarak elden bir ürün çıkarmak istediğimizde ister istemez değeri bize daha yüksekmiş gibi geliyor. Bu tarz platformlarda optimal fiyatı bulmak oldukça önemli. Fiyatı çok yüksek tutmamak gerekiyor ancak çok da az belirlememek gerek. Ayrıca asgari bir fiyatı kafanızda belirlemeniz mümkün. İnternet o kadar geniş bir market ki aklınızdaki fiyata satabilirsiniz.

Elektronik ürünler için geri dönüşüm oldukça önemli. Bu işi doğru yapmak adına belediyelerin uygulamaları var. Kadıköy sakini olarak Kadıköy Belediyesinin elektronik atk geri dönüşüm kampanyası sayesinde sadece bir telefonla evde hiç kullanılmayan elektronik eşyalar (ki tüplü televizyon ve eski Nokia 1100 da  bu eşyaların içinde) kapıdan alınıp doğru metodlarla geri dönüştürüldü. Hem kolay hem de çevre dostu bir uygulama. Ayrıca letgo ve sahibinden.com gibi platformlarda da satılıyor, ancak benim gördüğüm letgo saha ucuz ürünler için daha uygun sanki.

Giysi daha çok kadınları ilgilendiriyor gibi gözükse de erkekler de kapsül dolaplara sahip olmak adına dolaplarındaki fazlalıklardan kurtulabilir. modacruz.com her ne kadar en fazla 42 numaraya kadar ayakkabı listelemeye izin verse de her iki cinsiyet için de uygun bir platform. letgo ve ikinci el websiteleri de ikinci el kıyafet alım-satımlarda başarılı uygulamalar. Ayrıca yerel yönetimlerin sunmuş olduğu ya da bazı belediyelerin sağladığı giysi kumbaraları var. Ayrıca Balat’taki Hobbit House  cevherler de farklı çözümler sunabiliyor. Kıyafetleri çocuklara ulaştırıyorlar. İhtiyacı olan alabiliyor. Ayrıca güzel bir mekan. 🙂

Geri kalan her şey ise ihtiyacı olan herhangi bir bireye freecycle(facebook grubu var), craigslist gibi yerlerden bedavaya ya da cuzi bir ücret karşılığı verilebilir. Türkiye’de bitpazarı kültürü fazla gelişmemiş ama bitpazarlarını ve eskicileri de unutmamak gerek. Belki gözden kaçırdığım bir nokta vardır, eklerseniz sevinirim. Bu şekilde evdeki fazlalıklardan ya iyilik yoluyla, ya takas ya da satış yoluyla kurtulabiliriz. Açılan yerlere ise bizim için önemli olduğuna inandığımız şeyi koyabiliriz.

 

Ne kadar az, o kadar çok” üzerine bir yorum

  1. Facebook’taki Ankara Özgür Dönüşüm bu konuda harika. Ayrıca 2. el grupları ve kampüs dayanışma gruplarını da çok etkili buluyorum, oralardan birçok eşya alıp sattım, verilik olarak da çok aldım. Bu arada giyilemeyecek durumda olan kıyafetlerimi saklıyorum, bir alışveriş torbasını doldurduğumda H&M’in Conscious kampanyasına katılacağım. Zaten senede bir iki kere yaptığım giysi alışverişini oradan yapıyorum. Çöpe gideceğine geri dönüşüme gidip bana da indirim kazandırabilir 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s