Alışveriş Çılgınlığı

Satın alma kararlarının duygusal bir süreç olduğunda artık hem fikiriz. Burada, burada ve burada benzer konular işlenmiş. Beni de minimal yaşamla tanıştıran becomingminimalist.com sitesinden Amerika’da alışveriş/tüketim çılgınlığı ile ilgili bir kaç istatistik gördüm, sizlerle onu paylaşmak istedim. Dahası için linki de veriyorum.

  1. Amerikan istatistiklerine göre bir kadın ortalama olarak bir yılda 301 kez alışverişe gidip, 400 saatini alışveriş de harcıyor. Bu da 9 yıl demek.
  2. Amerikalıların %69’u geçtiğimiz ay online alışveriş yapmışlar.
  3. Amerikalıların %63’ünün 500 Dolarlık acil durum fonu yok. Daha da vahimi 13-18 yaş aralığındaki genç kızların hobisi, alışveriş yapmakmış.

Ekonomistlerce bu aslında normal. Çünkü gelecekteki gelirimizi ve daha az harcayacağımızı düşünerek harcamalarımızı öne çekiyoruz. Ve yapmak da gayet normal, sonuçta spor aletleri, ayakkabılar, giyim kuşam aslında bizim geleceğe yatırımımız. Ancak alış veriş yapılırken sorulması gereken bir soru var. İstek mi ihtiyaç mı?

Bu sorunun oldukça etkili olduğuna çokça şahit oldum ancak açıkçası sorunun etkisini geliştirmek için bir yöntem daha buldum. Kendimize istek mi ihtiyaç mı sorusunu sorduktan sonra “Almazsam nasıl idare ederim?” sorusunu sormak.

Sonuçta alışverişe çıktığımızda bir ihtiyaç için çıktığımızda bu soruların ikisi de gereksiz oluyor ancak benzer bir tshirt’ün kesimi oldukça hoş diye alacaksak bu iki soru da etkili oluyor. Son adımda ise, o eşyaya verilecek para yerine ne yapabiliriz? Acil durum fonumuz var mı mesela?

 

Acil durum fonu: Nakit olarak, sizi en az 3 ay idare edebilecek bir birikiminizin olması. Örneğin ayda ortalama 1.000 liralık bir harcamanız varsa en az 3.000 lira’nın erişilebilir ve nakit olacak şekilde hazır bulunması gerekiyor.  Bu paranın biriktirilmesinin önceliklendirilmesi finansal şoklar için elzem.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s