İndirim

Bugün 31 Ekim 2016, yani Dünya Tasarruf Günü. Tasarruf yapmak bu konuya yabancı olan kişiler için cimrilik ya da eli sıkılık olarak gelse de bir yaşam tarzı. Hesabını bilen kişinin geliştirmiş olduğu yaşam tarzı günlük hayatında dişini fırçalarken suyu kapatmaktan, gereksiz ise elektriğin kapatılmasına kadar bir çok alanda ortaya çıkabilir.

Peki tasarruf alışkanlığını nasıl elde edebiliriz?

 1. Öncelikle kişisel istek ve ihtiyaçlarımızın farkına varmalı, finansal bir hedefimiz varsa onu planlamalıyız. Somut hedefler koymak, tasarrufa giden yolu açar.
 2. Hedef belirledikten sonra bu hedefe bir plan koymalıyız. Yani süresi ve yöntemi belirlemeliyiz. 500 TL biriktireceğimden ziyade, tiyatro kursu için gelecek yılın Mart ayına kadar 4000TL biriktireceğim demeliyiz. Bu da altı aylık süreyi ve bir ayda ortalama tasarruf süremizi gösterir.
 3. Her ne kadar birikim yaptığımız para bizim de olsa, sahiplenmeyi bırakmamız gerek. Bir fon oluşturarak kişisel mal varlığımızdan soyutlayabiliriz.
 4. Kitaplarda ya da internet sitelerinde pek geçmiyor ama hedef odaklı birikim yapmak oldukça zevkli. Bunu oyunlaştırmak da mümkün. Öyle ki, eğer 300 TL verip bir ayakkabı vermek varken, istek olduğunu anlayıp o harcamayı yapmazsak birikim fonunuza koyun, hedefinize hiç hesapta yokken 300 TL yakınlaştınız.
 5. Hedefinizi resmedin. Motivasyonunuzu arttıracaktır.
 6. Düzenli bir birikim alışkanlığı geliştirin. Bunu hayat tarzı yapın ama ilişkilerinizin de önüne geçmesin. Sonuçta birikim de ötelenmiş bir harcamadır.
 7. Eğlenin. Dördüncü maddede geçtiği gibi oyunlaştırarak eğlenceli hale getirmek önemli. İndirimleri takip ederek eğlenen insanlar var. Ama her şeyin aşırısı fazla o yüzden bir maksimalizm örneği Extreme Couponing adlı TV programına bir göz atın. Burada amacımız ucuza fazla ürün almak değil, hedef odaklı çalışmak.

Bu yazı ile hem Cumhuriyet Bayramı hem de Dünya Tasarruf Günü kutlu olsun.

İndirim” üzerine 2 yorum

 1. Hedef odaklı birikim yapma fikri her zaman motive edici olmuştur. Birikimin sonunda başarılı olarak amacına ulaştığın zaman çok keyifli bir hal alır ve bunu her zaman yinelemek istersin kendine başka hedefler belirleyerek.
  Güzel bir yazı olmuş.
  Başarılar

  Beğen

  1. Oğuz selamlar. Değerli yorumun için teşekkürler. Hedeflemek kadar planlamak da önemli. Çok güzel bir bloğa başlamışsın sen de. Özellikle minimal seyahat yazını oldukça beğendim. Sezen Aksu’nun bir röportajında “Bir İnsanın arkadaşına verebileceği en büyük lüks yüksüzlük” demişti. O kadar doğru ki, insan seyahat ederken anlıyor. Kendisine verebileceği en büyük lüks de seyahat ederken yüksüz dolaşmak. Yazılarını ve yorumlarını bekliyorum. Sağlıcakla kal.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s