Mükemmel bir yıl

Yılsonlarını, önceki yazılarımda bahsettiğim gibi, gelecek yılın planlarının yapılması, içinde bulunduğumuz yılın da değerlendirmesi için uygun bir zaman olarak görürüm.

2016 ülke olarak zor bir yıldı, belki 2017 de bundan kolay olmayabilir. Finansal konularda hazırlıklı olmak, acil durum fonu bulundurmak böyle bilinmezliğin olduğu zamanlarda daha önemli olabiliyor.

2016 yılı benim için ayrıca heyecanlı ama sıkıntılı da bir süreçti. Burada şimdilik pek bahsetmediğim evlilik süreci ve sancıları 2016 yılı için sıkıntılı zamanlardı. Yine de hem kendimle hem de ilişkilerimle ilgili çok şey öğrendiğim bir yıl oldu.

Mükemmelliyetçi bir insan olmamakla birlikte, bazı durumlarda kendimi gereksiz zorladığımı fark ediyorum. Minimalizm, elimizde sahip olduklarımızdan maksimum keyfi olmak. Bazı kişiler minimalizmle mükemmelliyetçiliği karıştırabiliyor. Yani mükemmel dolap diye bir şey belki vardır, ya da mükemmel ev. Ancak bazı kişiler için.

Minimalizm, eldekilerin en değerli oluşu, verimli ve keyifli oluşu iken, mükemmelliyetçiler istedikleri seviyeye ulaşmak için “gereğinden fazla” emek sarf edebilirler.

Bu da minimalizmle çatışmaktadır. Dediğim gibi mükemmelliyetçi bir insan değilim, ama mükemmel sağlık, mükemmel arkadaşlık, mükemmel iş, mükemmel ev, mükemmel evlilik diye bir şey yok. Bunu görüp, sahip olanı iyileştirmek, kabul etmek ve eldeki ile mutlu olabilmenin, minimalizm’in temeli olduğunu görüyorum. 2017 yılında kendimi bir ideal’in peşinde koşturmaktansa (baklava kası, mükemmel eş, mükemmel ilişki) elimdekini en iyi şekilde değerlendirme konusunda daha fazla bir farkındalık yaratmak istiyorum.

Zaten minimalizmin temeli de farkındalık. O yüzden mükemmel bir yıl dilemek, ya da peşinden koşmak fazla yorulmayı getirecektir. Bütün olumsuzluklara ve yaşananlara rağmen biricik hayatımız, biricik yaşam yolumuz var. Onu kucakladığımız, sahiplendiğimiz bir yıl dilemek daha doğru olacaktır. O yüzden mükemmel değil ama gönlünüzce bir yıl dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s