Mükemmel Olmamayı Seçmek

Toplumda bir mükemmellik baskısı var değil mi? Yani bazen iyi eş olmak, iyi anne baba olmak ya da iyi çalışan olmak yetmiyor. Mükemmel olmak gerekiyor. Daha iyi bir eş daha iyi bir çalışan, mükemmel bilgisayar daha hızlı bir araba. Bir de mükemmeliyetçi oldukları için övünen insanlar var. Yanlış anlaşılmasın, ortalama ile yetinen bir insan değilim. Bazı durumlarda dikkatli olmak oldukça önemli ama hızlı alınması gereken kararlar da olabiliyor. Yine de mükemmel nedir diye kendimize hiç sorduk mu acaba?

Mükemmelin kelime anlamı aslında tamamlanmış demek. Sadece Türkçe’den değil de ingilizce’den de örnek vermek gerekirse perfect’in kelime kökü perficere. Yani bitirmek. Aslında ikisinin de kökenine baktığımızda bitmiş ve tamamlanmış anlamı geliyor. Peki mükemmel olmak demek bitmiş olmak demek değil mi?

Gerçekten bitmiş olmayı mı istiyoruz o zaman? Ben bitmemeyi tercih ediyorum ve hatalarım ve eksikliklerimle bütün olmanın daha önemli ve anlamlı olduğuna inanıyorum. Hatta mükemmellik baskısından kurtulduktan sonra gelen sade yaşama.

Evet, bu yazıda da bazı mükemmel olmayan yanlar var, blogum mükemmel değil ama eksik bir şey olmasa yazacak yeni şey olmazdı. Ne mutlu o zaman tamamlanmamışlıklara.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s