Deload: Fotoğraf

Devir, Büyük Veri devri. Karbon ayak izi ürettiğimiz gibi, veri izimiz de var. Şirketler veri yönetimi için bütçelerinden büyük meblağlar ayırırken biz ürettiğimiz veri içerisinde ezilmiyor muyuz? Deload’ta bu hafta fotoğrafları ele alıyorum.

Cep telefonumda şu anda 11.771 fotoğraf toplamda 34 GB yer kaplıyor. Bir yandan bütün fotoğraf arşivimin ulaşılabilir oluşu çok büyük bir kolaylık, ancak öte yandan kullanmadığım binlerce fotoğraf da var. Aslında bu sayı 12 binin üzerindeydi ancak ufak bir yöntem geliştirdim ve o şekilde yaklaşık 1.000 gereksiz fotoğraftan kurtuldum. Şimdi daha kökten bir temizlik yapıp telefonumdaki fotoğrafların sayısını maksimum 3.000’e indirmeye çalışacağım. Ama nasıl?

iphone6_spacegrey_side2

Yöntem

Post-PC dönemine yıllardır inanan birisi olarak mobil cihazlara masaüstünden daha fazla vakit ayırıyorum. Bu nedenle çoğu bilişim ihtiyacımı mobil cihazlarla karşılayabiliyorum. Ancak Apple’ın iOS işletim sistemi alışageldiğimiz bilgisayar tabanlı dosya yönetiminden daha farklı bir sistem sağladığı için fotoğraflarla topluca uğraşmak zor oluyor. Ancak iOS’in de kendine has güzellikleri var. Bunlardan bir tanesi de fotoğrafları mekan bazında haritada görebilmek. Bu da 12.000+ fotoğraftan 5 dakikada 1.000 fotoğraf silmemi sağlayan basit ama etkin sistemi sağlıyor. Gezdiğim yerlerde eğer hatıra bırakacak fotoğraf çektiysem tutuyorum, eğer herhangi bir anı değeri yoksa da siliyorum. Marie Kondo’nun Konmari sistemini telefonumdaki fotoğraflara uyguluyorum. Bu yöntem ile bir yıl içerisinde 3.000 fotoğrafa inmek istiyorum. Yaklaşık 6 yıllık bir fotoğraf arşivi için hiç fena değil.

 

Güncelleme (1 hafta sonra)

Bu yöntem düşündüğümden daha iyi çalıştı ve fotograf sayısını 6.000’e indirdim. İlk seçiciliği aştıktan sonra daha kolaylaştı ve şunu fark ettim. Fotoğrafların bir çoğunu anı fotoğrafı olarak çekmişim ve aynı pozdan belki de 3-4 tane var. Artık fotoğraf çekerken daha seçici olacağım. Hedefi de 1.000’e düşürmek istiyorum. Bu mekan (dolayısıyla anı) bazlı sınıflama düşündüğümden de etkili sonuç verdi.

1 Comment

  1. Pelin 21 Şubat 2017 at 13:24

    Ben de bir yerde beklerken vs, elimde bir kitap yoksa telefonu elime alıp son birkaç günde çektiğim, ya da bana gönderilen gereksiz fotoğrafları siliyorum. Yeni aldığım iphone’un icloud’a fotoğraf yüklemesi de benim çok işime geldi, çünkü bilgisayar başında yapmak da çok kolay bu işi. Gerçi siz mobil cihazlara geçtim demişsiniz ama belki bir ipad pro sahibi olana kadar klavyeyi çok kullanmamdan ötürü ben hala bilgisayarcıyım 🙂 Bu nedenle telefondaki dosyaları bilgisayardan yönetebilmek benim için çok pratik.

    Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir