Hırsızlık

Türkiye’de en çok işlenen suç hırsızlıkmış. Böyle bir istatistiğe ulaşmamın nedeni, geçen hafta evimde gerçekleşen hırsızlık olayı. Duygusal ve maddi olarak beni üzse de iki şeyin farkına vardım.

Öncelikle maddi olarak fazla değerli bir şeyim kalmadı, evdeki en değerli olan fotoğraf makinesi ve yedek lensimi almı. Evde değerli bir şey artık kalmış olsa da maddi kayıp oldu. Gideni getirmek için elimizden gelen bir şey yok, o nedenle bu gibi elimizden bir şeyin gelmedi durumlarda biraz stoacı olup hırsızlığın tekrarlanmaması için neler yapılabilir ona bakmak gerekiyor ve ders çıkarmak gerekiyor.

Öte yandan duygusal olarak hafif sıkıntı yaşadım. Nedeni ise basit, en güvenli yer dediğim mekan olan evimde benden önce bir yabancı gezmiş. Bu negatif deneyimin yaratmış olduğu duygusal travmayı biraz araştırırken evde az eşya olmasının aslında hırsızlara karşı en doğru cevap olduğunu anladım.

Zira evde çalınacak bir şey yoksa maddi olarak bir sıkıntı yaşamayız. Öte yandan duygusal sorunlarımızı azaltmanın yolu güvenlik önlemlerini arttırmak. Bir itirafım olacak bu konuyla ilgili, bu hırsızlık vakası başıma gelene kadar mimin kapısını kilitlemiyordum. Elimde çok güzel bir dersim var artık.

Ayrıca hırsızlığın duygusal yönüne bakarken fark ettiğim başka bir boyut var. O da kimlik hırsızlığı! Kimlik hırsızlığı daha büyük duygusal ve maddi yıkımlara yol açıyor ve yine bu durumlara düşmemek için güvenlik önlemlerinin alınmasında fayda var.

 

 

 

1 Comment

  1. İbrahim Uzun 17 Nisan 2018 at 15:45

    Geçmiş olsun. Bu deneyimi pratik güvenlik alışkanlıkları edinmek için kullanma fırsatı doğmuş oldu. Daha büyük travmalardan korunmak için biraz üzerine düşünmek lazım sadece.

    Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir