Kişisel Denetim Raporu

Finansal okuryazarlık alanında çalışırken bireylerin bütçe yapmasının önemini oldukça fazla vurguladım. Bütçeden kastım, mümkün olduğunca gelir-gider öngörülerinin önden planlanması ve yapılan bütün harcamaların tek tek kalemlere dökülerek not edilmesiydi. Bu sayede planlanan bütçe ile gerçekleşen arasındaki farka göre bir sonraki ayın bütçesini planlayabiliyorduk. Bu metodun iki tane çıkış noktası vardı. İlki, ölçülmeyen şey geliştirilemez, ikincisi şirketlerin, ailelerin ve devletlerin bütçesi varsa neden bireylerin de bütçesi olmasındı.

Konuyu daha fazla bireysel finansa yönlendirmeden değinmek istediğim noktaya bir diğer örnek göstermek istiyorum. Veri çağında yaşarken, spotify ve last.fm gibi platformlar bir yıl içerisinde dinlediğimiz müziğin yıllık analinizini çıkarıyor, fitocracy gibi spor uygulamaları bir yılda ne kadar spor yaptığımızı gösterir bize kıymetli veriler sunuyor. Açıkçası bu tarz veri yaklaşımlarını oldukça olumlu buluyorum ve daha da yaygınlaşması oldukça faydalı olacaktır.

Öte yandan kendimiz için de böyle bir yıl sonu raporu çıkarabilir miyiz diye düşünmeye başladım. Blogumu takip edenler belki fark etmiş olabilirler, yıl sonları ve yıl başları değerlendirmeler yapmak için oldukça çok iyi bir zaman olabilmekte ve yeni başlangıçlar için bize iyi bir momentum vermektedir.

Bu yıl daha sistematik bir şekilde bu konuya yaklaşarak neler yapabileceğime bakmak istedim. Ortaya şöyle bir şey çıktı:

 

1. Geçen Yılın Değerlendirilmesi

Yıllık bir değerlendirme yapmanın ilk basamağı geçtiğimiz yılın nasıl gördüğümüzle alakalı. Kendime nasıl bir yıl geçirdiğimi sorduğumda 5 üzerinden 4 ile değerlendirdim. Aslında geçmişe bakınca çok büyük üzüntü ve sevinç kaynakları olmakla beraber genel itibariyle keyifli bir yıl geçirdiğimi düşünüyordum.

Ancak 2017’yi alt kırılımlar olarak para, sağlık, arkadaşlık, kariyer, aile, yaratıcılık, duygular ve aşk olarak değerlendirdiğimde aslında bir çok konuda 2 ve 3’üm olduğunu gördüm. (Mirkelam’dan gelsin)

Yani genel olarak değerlendirirken bonkör olabilirken, alt kırılımlarla geçtiğimiz yılı değerlendirdiğimde daha gerçekçi bir puanlama yapıp, aşağıdaki grafiği elde ettim.

 

Ekran Resmi 2018-01-07 18.43.52

 

2. Yılın Öne Çıkanları

Yıl içerisindeki alt kırılımları değerlendirten sonra kendimize bu yıl içerisinde ne öğrendiğimiz, bu yılın öne çıkan olayını ve bizi en fazla negatif etkileyen olayını not almamız önemli. Tüm bu sorulara cevap verdiğimiz, bizi mutlu eden, sevildiğimizi hissettiren, kırıldığımızı/kızdığımızı gösteren ve hangi konularda eksik olduğumuz ve gelişime açık olduğumuzu görebilmekteyiz.

3. Çıkarımlar

Öte yandan hayatımın dönüm noktalarından birisi de 2017’de oldu ve Jung temelli 16personalities.com’daki kişilik testi ile kendimi, güçlü ve zayıf noktalarımı keşfederek, masa başı işimden istifa edip şirket kurma macerasına atıldım. Tam da bu süreçte, Estonya’da yüksek lisansn kabülüm de geldiği için büyük bir ikilemdeyken bir psikolog ile 2 seans yapıp, aslında tam kapasiteme ulaşmamı engelleyen korkularımın olduğunu keşfettim. Böylece eğer 2017’ye bir isim vermem gerekirse, 2017 benim için “korkularınla yüzleşme ve kabullenme yılı” olarak nitelendirebilirim. Tabi ki bu herkeste farklı olacaktır 🙂

4. 2018 Yol Haritası

Geçmişe bakmak önemli ancak geçmişe bakmamızın temel nedeni, kendimizi bir sonraki sürece nasıl hazırlayacağımızla önemli. Eğer bu konuları kendimize sormazsak, 2017 2018’den belki de 2008’den pek de farklı olmaz. Bu da temel olarak hayatta kalmak olur, ancak anlamlı bir hayat yaşamak istiyorsak, buna anlam katmak ve geçmiş ders ve çıkarımlara bakıp ileriye yönelik hedefler koymak gerekmektedir.

2018 yılı için de bir yıllık hedefler, o hedefler için zaman aralığı ve o hedeflerin mihenk taşlarını belirlememizde fayda var. Öte yandan kendimize gerçekçi gözüken 10-20 tane hedef koymak yerine 5-6 alana odaklanmak daha sağlıklı olacaktır. Ve de bu hedeflerinizi paylaşmak, hesap verebilirliği arttıracağı için, dış dünya ile paylaşmanızı öneririm:

Örneğin, kendim için

  • daha fazla yazı yazmak (blogta her ay en az 2 post ve hikaye kitabını eylül 2018’e kadar tamamlamak)
  • daha çok ispanyolca pratiği yapmak
  • lindy hop dansında kendimi geliştirmek
  • kodlama ile ilgili beceri edinmek (front end)
  • haftada en az 3 kez spor yapmak (klasik oldu bu biraz, hatta klişe)

Eğer bu şekilde hem geçtiğimiz dönemi değerlendirip, önümüzdeki dönem için çıkarımlar yaparsak bıraktığımızdan daha iyi bir yıl bizi bekler ve dönüp baktığımızda anlamlı bir hayat yaşamak için daha bilinçli bir çaba harcamış oluruz.

Güzel bir sene geçirmek dileğiyle.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir