Şikayet Orucu

Şikayet: Hoşnutsuzluk belirten söz veya yazı, sızlanma, sızıltı, yakınma.
Evet itiraf ediyorum, genel itibariyle şikayet eden bir insanım. Hatta, hoşnut olmam zor olabiliyor Belki ekşisözlük zamanlarında büyümüş olmanın getirdiği bir davranış bozukluğu ancak hoşnutsuzluk sadece bende olan bir şey değil, çoğumuzda olan bir olgu. Ancak problem şikayet etme alışkanlığında değil, şikayetin kendisinde. Zira TDK tanımı sızıntı olan şikayet karamının detayına baktığımızda probleme odaklanan, negatif bir eylem görmekteyiz. Yani eğer çözüme odaklanılıyorsa, ortada şikayet olmaz, ancak probleme odaklanırsak, şikayet eder ve durumu iyileştirmek için herhangi bir şey yapmayız.

Gerçekten o kadar şikayet ediyor muyuz?

Şikayet etmek biraz ağız kokusuna benziyor. Ağzınızın koktuğunu fark etmezsiniz ancak başkasının kokusuna dayanamazınız. Evet, nezih bir örnek olmayabilir ancak durumu gayet iyi özetliyor zira, şikayet ettiğimizin farkında değiliz ancak oldukça fazla şikayet edebiliyoruz.

Bu durumun farkındalığını görmek için, bazı çevreler bileklerine bir bant takıyor ve ne zaman birisi hakkında dedikodu yapar ya da şikayet eder görürlerse bandı diğer bileğine takıyor. Bunun faydası da aslında gün içerisinde ne kadar bu şikayet ettiğimizi fark etmemizi sağlıyor. (Kitap Önerisi: A Complaint Free World: How to Stop Complaining and Start Enjoying the Life You Always Wanted )

Peki ne yapabiliriz?

Yapılabilecek iki şey var, öncelikle bu sıkıntının bir epidemik olduğunu görmemiz gerekiyor. Sende var, bende var, herkeste var. Zira farkındalık, hatta erken teşhis gerçekten önemli. İkinci adım ise, bunu alışkanlık haline getirmek. Bazı çevrelerde kişiler bileklerine bir lastik bant takarak her şikayet ettiklerinde yer bandın yerini değiştiriyor. Ama benim hayatımda değiştirmeye çalıştığım şeyler içinde en kolay alışkanlık haline geleni bu oldu. Zira normalde şikayet edeceğimi bildiğim durumlarda şikayet etmemek inanılmaz olumlu bir enerji veriyor, bunun da devamını sağlamak adına doğal bir süreç ve zincir başlıyor.

Kısacası, bu kötü alışkanlığın farkına varmak ve değiştiremeyeceğimiz bir durum olduğunda şikayet etmek yerine çözüm sunmak, oldukça faydalı oluyor.

Kendi deneyimim

İş ortamında ister istemez negatif konular açılıyor, zira insanı memnun etmek oldukça zor, peki neler oldu? Daha üçüncü günden itibaren şikayetsiz günler geçirmeye başladım. Negatif konuşmaların olduğu yerlerden kaçınmaya, gereksiz yorumlar yapmamaya başladım. 21 günde etkisini görmeyi hedefliğim bu süreçte, sadece üç günde pozitif enerji biriktirmeye ve etrafa olumlu olmaya başladım. Daha ne isteyebilirdim ki?!

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir